• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Tam już wprowadzili swój "pakiet kolejkowy", czyli o tym jak leczą raka w Koszalinie

Autor: Iwona Bączek/Rynek Zdrowia • • 11 lipca 2014 06:15

Wielodyscyplinarna, skoordynowana opieka nad pacjentem onkologicznym w Polsce oraz skrócenie do minimum czasu oczekiwania na świadczenia onkologiczne stały się pierwszoplanowym tematem dyskusji dotyczącej zmian w ochronie zdrowia. Przykład placówek w Zachodniopomorskiem pokazuje jednak, że wspomniane postulaty można realizować także obecnie.

W Koszalinie sprawnie funkcjonuje współpraca pomiędzy Euromedic Onkoterapia - Międzynarodowym Centrum Onkoterapii i Szpitalem Wojewódzkim. Dwie lecznice: prywatna i publiczna, porozumiały się między sobą i wypracowały wspólny model postępowania. Współdziałają z nimi także inne ośrodki.

- Działalność w Koszalinie rozpoczynaliśmy trzy lata temu. Liczba pacjentów, zarówno tych z województwa zachodniopomorskiego, jak i pomorskiego, rosła szybko (obecnie jest ich ok. 1,5 tys. rocznie). Dlatego, aby zapewnić chorym skoordynowaną terapię i leczenie bez oczekiwania w kolejkach, nawiązaliśmy kontakty ze szpitalami oddalonymi od nas w promieniu ok. 100 km. Wszędzie spotkaliśmy ludzi chętnych do współpracy i rozumiejących jej znaczenie dla chorych. Szczególnie bliskie relacje udało nam się wypracować ze Szpitalem Wojewódzkim w Koszalinie - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Iwona Gisterek,  kierownik  koszalińskiego centrum radioterapii Euromedic Onkoterapia.

Korzyści dla pacjenta

- Od roku jesteśmy zintegrowani w cotygodniowych interdyscyplinarnych konsyliach onkologicznych, w których udział biorą lekarze z naszych dwóch ośrodków: chirurdzy onkologiczni, onkolodzy kliniczni, radioterapeuci, patomorfolodzy oraz inni specjaliści, w zależności od potrzeb różnych oddziałów szpitalnych. Wszyscy przychodzą na konsylium ze swoimi kalendarzami, dzięki czemu po podjęciu decyzji dotyczącej terapii pacjent jest umawiany na najbliższy termin w każdym etapie leczenia. W efekcie jest ono skoordynowane, a czas oczekiwania na poszczególne świadczenia ogranicza się co najwyżej do kilku dni - dodaje specjalistka.

Zwraca także uwagę, że dla chorego (w ramach jednego konsylium omawiane są kwestie związane z ok. 30. osobami) oznacza to pełną informację dotyczącą planu terapii: pacjent otrzymuje skierowanie z wyznaczonymi miejscami i terminami, w których ma się zgłosić np. na zabieg, chemio- lub radioterapię. Nie ma potrzeby dodatkowego umawiania się, rejestrowania, a co najważniejsze - długiego oczekiwania.

- W naszych konsyliach biorą także udział chirurdzy ze szpitali w Białogardzie, Szczecinku i Kołobrzegu, którzy konsultują swoich pacjentów, a ponadto lekarz ze Szpitala Wojewódzkiego w Słupsku. Placówka w Słupsku łączy się również z nami w ramach telekonferencji, gdy zachodzi potrzeba konsultacji trudnego przypadku. Koledzy ze Słupska wiedzą też, że zawsze staramy się mieć jedno wolne łóżko, aby pacjent potrzebujący pilnie radioterapii nie musiał czekać - wyjaśnia prof. Gisterek.

Pensjonat zamiast szpitala

Od półtora roku Euromedic Onkoterapia - Międzynarodowe Centrum Onkoterapii w Koszalinie realizuje także model hotelowego pobytu pacjenta bez wskazań do hospitalizacji, który przyjechał na leczenie z odległej miejscowości.

- Dążenie do takiego rozwiązania wynika z moich wcześniejszych doświadczeń z pracy we wrocławskiej klinice. Obserwowałam wówczas kobiety z rakiem piersi "aresztowane" w szpitalu na sześć tygodni lub dłużej tylko po to, aby od poniedziałku do piątku poddać się codziennie 15-minutowemu napromienianiu. Żadnego innego powodu do hospitalizacji nie było. Obiecałam sobie wówczas, że jeśli kiedyś będę miała na to wpływ, nie dopuszczę do podobnej sytuacji. Udało mi się przekonać przełożonych, którzy zgodzili się na finansowanie pobytu w pensjonacie - mówi szefowa koszalińskiego ośrodka Euromedic Onkoterapia.

I dodaje, że szpitale sporo zarabiają na hospitalizacji, nie przejmując się specjalnie pacjentem zmuszonym do wielotygodniowego przebywania w lecznicy, choć jego stan bynajmniej tego nie wymaga.

- Dlatego mamy w Polsce tak dużo łóżek radioterapeutycznych. W innych krajach podobna sytuacja byłaby nie do pomyślenia. Nie do przyjęcia była także dla nas, dlatego nasi chorzy, którzy przyjeżdżają na radioterapię z odległych miejscowości, mieszkają w pensjonacie w Mielnie, gdzie mogą przez cały dzień spacerować po plaży, a w sezonie wakacyjnym w pensjonacie w Koszalinie. Dzięki temu nie ma u nas kolejek, a pacjenci są usatysfakcjonowani i leczeni "po ludzku" - podsumowuje prof. Gisterek.

Podkreśla jednocześnie, że choć NFZ nie może, przynajmniej na razie, płacić za taki model pobytu chorych, to bez problemu, na bieżąco finansuje wszystkie realizowane w ośrodku procedury.

Racjonalna współpraca

Na ten sam aspekt zwraca też uwagę Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego im. M. Kopernika w Koszalinie, który podkreśla,  że Zachodniopomorski Oddział Wojewódzki NFZ od dawna pokrywa w 100 proc. koszty wszystkich świadczeń onkologicznych nie limitując leczenia.

- Z drugiej strony mamy również dążenie do racjonalizacji kosztów po stronie świadczeniodawcy: pobyt pacjentów w pensjonacie redukuje przecież znacząco wydatki związane z nieuzasadnioną hospitalizacją - zaznacza dyrektor.

Andrzej Kondaszewski nie ukrywa, że jeszcze kilka lat temu zaledwie 4 proc. pacjentów onkologicznych z obszaru dawnego województwa koszalińskiego miało dostęp do skojarzonego leczenia nowotworów. Na miejscu brakowało ośrodka radioterapii, a Zachodniopomorskie Centrum Onkologii w Szczecinie nie było w stanie przyjąć wszystkich chorych z tego terenu.

- O zdobyciu środków na budowę takiego ośrodka nie mogliśmy nawet marzyć. To zdecydowanie przekraczało nasze możliwości. Obecnie problem został rozwiązany. Pacjenci mają zapewnione leczenie na miejscu, a ponadto nie czekają w kolejkach. Rozpoczynają terapię w zasadzie natychmiast - mówi dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

- Warto podkreślić, że w naszej współpracy w Euromedic Onkoterapia chodzi o zwykłe porozumienie między ludźmi, którzy dostrzegają problem i mają dobrą wolę aby go rozwiązać. W efekcie powstał model, który stawiany jest dopiero jako cel planowanych zmian. To pokazuje, że niekoniecznie trzeba czekać na odgórne dyrektywy. Każdy może zrobić coś dobrego na własnym podwórku - dodaje.

Dobry przykład

Podobnego zdania jest prof. Jacek Jassem, do niedawna przewodniczący Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

- Znam ośrodek w Koszalinie i mogę potwierdzić, że jest to przykład bardzo sprawnego rozwiązania organizacyjnego w opiece onkologicznej. Ośrodek działa od niedawna, przy bardzo skromnej liczbie specjalistów, niemniej wypracował modelowe formy wielodyscyplinarnej opieki onkologicznej odpowiadające dobrym standardom europejskim - mówi portalowi rynekzdrowia.pl prof. Jassem.

- Na szczególne podkreślenie zasługuje stworzenie nowej formy pobytu zamiejscowych chorych w trakcie długoterminowego leczenia onkologicznego. W miejsce nieuzasadnionego względami medycznymi i bardzo drogiego pobytu szpitalnego chorzy przebywają w znacznie tańszych i bardziej przyjaznych warunkach domu wczasowego - dodaje.

- Problem nadmiernej hospitalizacji jest jednym z istotnych mankamentów w polskiej onkologii - zwracamy na to uwagę w przygotowywanym ostatnio dokumencie "Strategia walki z rakiem w Polsce 2015-2024". Rozwiązanie koszalińskie stało się także asumptem do podobnego podejścia w tzw. "pakiecie onkologicznym" zaproponowanym niedawno przez Ministerstwo Zdrowia - podsumowuje profesor.

Małgorzata Koszur, rzeczniczka Zachodniopomorskiego OW NFZ przypomina, że Euromedic Onkoterapia w Koszalinie realizuje świadczenia na podstawie umowy z Funduszem od 24 sierpnia 2011 r. w zakresie AOS (świadczenia w poradniach) oraz leczenia szpitalnego (teleradioterapia, brachyterapia, terapia izotopowa). Od 10 lutego 2012 r. ośrodek ma także umowę w zakresie ambulatoryjnych świadczeń diagnostycznych kosztochłonnych.

Rzeczniczka zwraca również uwagę na rosnącą kwotę łącznej realizacji kontraktu: w 2011 r. było to 2,6 mln zł. w 2012 - 12,6 mln zł, w 2013 - 14,4 mln zł.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum