• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szykują się zmiany w onkologii - powstanie Krajowa Sieć Onkologiczna

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lipca 2018 08:43

Powstanie Krajowa Sieć Onkologiczna. Zmiany miałaby wprowadzać ogłoszona ustawą Narodowa Strategia Onkologiczna wskazująca kierunki rozwoju onkologii na najbliższych dziesięć lat - informuje Rzeczpospolita.

Na zdjęciu Centrum Onkologii w Bydgoszczy Fot. CO w Bydgoszczy (zdjęcie ilustracyjne)

Wyniki leczenia onkologicznego są w naszym kraju nawet o 12 proc. gorsze niż w większości państw europejskich. To powoduje, że blisko milion polskich pacjentów z chorobą nowotworową ma mniejsze szanse na właściwe leczenie niż chorzy z zachodu Europy. Dlatego resort zdrowia planuje rewolucję: powstanie sieć szpitali onkologicznych, z których każdy ma się specjalizować w innym rodzaju nowotworu - podaje Rzeczpospolita.

Rozproszenie opieki nad chorymi na raka, których co roku przybywa w Polsce ok. 163 tys., skrytykowała NIK w raporcie z lutego 2018 r., zalecając jednocześnie wprowadzenie opieki skoordynowanej.

Projekt "Koncepcji organizacji i funkcjonowania Krajowej Sieci Onkologicznej", do którego dotarła Rzeczpospolita, zakłada dwukierunkowy system opieki zdrowotnej: najcięższe przypadki operowane będą w o ośrodkach o najwyższym poziomie referencyjności, a radio- i chemioterapia ma się odbywać w przychodniach jak najbliżej miejsca zamieszkania pacjenta.

Podobnie jak na całym świecie, powstać mają także ośrodki wyspecjalizowane w leczeniu nowotworu danego narządu, np. raka piersi, płuca czy jelita grubego. Podobnie jak sieć szpitali, Krajową Sieć Onkologiczną powoła ustawa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum