• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szumowski: w 2019 roku pozytywne zmiany w polityce onkologicznej; to sukces

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 grudnia 2019 13:54

Lista leków onkologicznych, które pojawiły się w 2019 roku, dostępnych w refundacji, to sukces. Poszerzyliśmy m.in. programy, wprowadziliśmy wiele nowych leków. To ogromna szansa dla pacjentów, ale też narzędzie dla lekarzy - powiedział w czasie konferencji prasowej Łukasz Szumowski, szef resortu zdrowia.

Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Minister, podsumowując 2019 rok pod kątem onkologii podkreślił, że wiele się wydarzyło. Obecnie mamy 30 programów lekowych, 141 leków, 55 substancji czynnych - wyliczał. Zaznaczył, że w tym roku resort zwiększył rozwiązania w polityce onkologicznej - o 20 proc. liczbę refundowanych substancji czynnych, a o blisko 25 proc. nowych programów lekowych i leków refundowanych.

Szumowski podkreślił, że skala działań w obszarze onkologii jest ogromna, co daje szansę pacjentom, ale też stanowi "narzędzie" dla lekarzy i zespołów terapeutycznych. Przypomniał też kalendarz refundacji leków onkologicznych: w styczniu refundacja leków przeciw rakowi płuc i białaczce, w marcu - leki przeciw rakowi podstawnokomórkowemu skóry i chłoniakowi, na lipcowej liście przeciw szpiczakowi plazmocytowemu, rakowi płuca, białaczce limfoblasycznej, we wrześniu "szerokie wejście" na listę refundacyjną leków przeciw rakowi piersi. Natomiast w listopadzie leki przeciw rakowi jelita grubego oraz białaczce limfocytowej.

- Na najbliższej liście (styczniowej - PAP) dopełnienie raka piersi, leczenia chłoniaków, raka płuca - dodał.

Zaznaczył też, że resort w tym roku skupił się na najgroźniejszych "zabójcach" - raku piersi, jelita grubego, płuc oraz onkohematologii. - Ten wzrost nowych substancji i leków dostępnych w refundacji to jest wielki sukces pacjentów, ale również trochę pracowników ministerstwa zdrowia - zauważył.

autorki: Katarzyna Lechowicz-Dyl, Klaudia Torchała

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum