• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szumowski: dzięki pilotażowi Krajowej Sieci Onkologicznej pacjenci szybciej trafiają do specjalisty

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 stycznia 2020 21:58

Dzięki Krajowej Sieci Onkologicznej pacjenci szybciej trafiają do specjalisty; tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród pacjentów - powiedział w poniedziałek (20 stycznia) minister zdrowia Łukasz Szumowski. Dodał, że to najlepsza odpowiedź na pytanie, czy ten pilotaż zadziałał.

Fot. archiwum/Centrum Onkologii w Bydgoszczy

Krajowa Sieć Onkologiczna docelowo ma skupiać wyspecjalizowane ośrodki, które będą koncentrować się na określonych nowotworach (m.in. płuca, wieku dziecięcego, czy chorób rzadkich). Strategia zakłada również wyrównanie dostępności do opieki niezależnie od miejsca jego zamieszkania. Chodzi też o to, by pacjent miał zagwarantowaną kompleksową opiekę i to nie tylko w czasie terapii, ale również po jej zakończeniu.

Jak ocenił minister zdrowia Łukasz Szumowski w TVP Info, obecnie najważniejsze jest to, że pacjenci są zadowoleni z tej sieci. - W ankiecie, którą zrobiliśmy wśród pacjentów, ponad 80 proc. mówiło, że trafiło do lekarza w odpowiednim czasie lub zaskakująco szybko - powiedział. Dodał, że jego zdaniem "to najlepsza odpowiedź na to, czy ten pilotaż zadziałał".

Jak jednocześnie zauważył, to jest wciąż ogromne wyzwanie. - Ale mamy już ogromne efekty, mamy skrócenie dostępu do lekarza, skrócenie dostępu do badań, czterokrotnie więcej poprawnych i pełnych badań histopatologicznych, a to jest decyzja "żyć lub nie żyć", czy np. w przypadku raka piersi usunąć jej fragment, czy całą pierś - przekonywał minister zdrowia.

Podkreślił również, że idea sieci onkologicznej polega na koordynacji i przekazaniu mniejszym ośrodkom wiedzy i doświadczenia, które mają ośrodki centralne. - Pomysł tego pilotażu pojawił się stąd, że dowiedzieliśmy się, iż pacjenci w mniejszych ośrodkach mają mniejsze szanse na przeżycie z nowotworem - powiedział. - Stąd chęć ujednolicenia standardów, to organizacja, która wyrównuje szanse - dodał.

Minister mówił również, że pacjent z rozpoznaniem lub podejrzeniem nowotworu może zadzwonić na infolinię onkologiczną i zostać "pokierowany wręcz za rękę". - To niezwykle ważne dla pacjentów, bo dzięki temu od razu trafiają szybciej tam, gdzie powinni, a nie tułają się po systemie - powiedział. Łukasz Szumowski ocenił, że to jest "największa zaleta tego systemu, że faktycznie mamy lepsze wyniki i szybciej docieramy do specjalistów".

- Rak wykryty wcześniej jest wyleczalny i nie możemy się obawiać tego rozpoznania, bo im wcześniej o nim usłyszymy, tym większe szanse, że będziemy normalnie i zdrowo żyć do późnej starości - dodał Łukasz Szumowski.

Do pilotażu sieci onkologicznych przystąpiły w lutym 2019 roku województwa dolnośląskie wraz ze świętokrzyskim. Pod koniec ubiegłego roku dołączyły do nich również woj. podlaskie i pomorskie. Łącznie pilotażem objęto 6 tys. pacjentów chorujących na pięć typów raka, w większości piersi i płuca, ale również tych z nowotworami jajnika, jelita grubego i gruczołu krokowego.

Pilotaż powinien zakończyć się 31 maja 2021 roku, wtedy to zacznie funkcjonować Krajowa Sieć Onkologiczna, która w zamyśle ma usprawnić i scalić opiekę nad pacjentem onkologicznym, który w obecnym systemie często bywa zagubiony, nierzadko nietrafnie diagnozowany i nieefektywnie leczony.

PAP - Dorota Stelmaszczyk

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum