• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szpital z ogromną stratą. Powodem m.in. wynagrodzenia pracowników i inflacja

Autor: oprac. JKB • Źródło: Dziennik Wschodni, Rynek Zdrowia20 czerwca 2022 07:20

Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej odnotowało w 2021 roku straty na aż 46 milionów złotych. Według informacji "Dziennika Wschodniego" powodem problemów finansowych była konieczność zatrudniania pracowników jeszcze przed podpisaniem kontraktu z NFZ.

Szpital z ogromną stratą. Powodem m.in. wynagrodzenia pracowników i inflacja
Placówka boryka się z problemami finansowymi. Fot. AdobeStock
  • Strata finansowa odnotowana przez Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej jest najgorszym wynikiem spośród wszystkich szpitali z województwa lubelskiego
  • Jak wynika z raportu, który otrzymał "Dziennik Wschodni" z Urzędu Marszałkowskiego w COZL rok do roku koszty wzrosły aż o 65 mln złotych
  • Wpływ na wzrost kosztów miało m.in. zużycie materiałów i energii czy też wzrost wynagrodzeń pracowników

Szpital z ogromną stratą

Jak informuje "Dziennik Wschodni", na stratę finansową COZL nałożyło się kilka czynników, a koszty rok do roku wzrosły o blisko 65 milionów złotych. Z raportu, który otrzymał "DW" wynika, że wpływ na to miało:

  • zużycie materiałów i energii (+15,1 mln zł),
  • wydatki na leki i produkty lecznicze (+2,4 mln zł),
  • koszty materiałów, wyrobów i sprzętu medycznego (+10,9 mln zł).

Oprócz tego wynagrodzenia wzrosły ze 101 do 130 mln zł, natomiast pracownicy zatrudnieni na kontraktach zarobili więcej, bo 11,4 mln (w 2020 roku było 7,6 mln zł) – podaje "DW".

Co ważne, rozbudowa COZL trwała blisko 10 lat i zakończyła się 2 lata temu, a całkowity koszt tej inwestycji wyniósł pół miliarda złotych. Zdaniem dyrekcji placówki wynik finansowy z ubiegłego roku ma związek z ową inwestycją.

Problematyczne zatrudnianie pracowników

"DW" wspomina także, że jednym z większych problemów placówki okazało się zatrudnianie pracowników. Co ciekawe, zatrudniano ich, gdy szpital nie miał jeszcze kontraktu z NFZ.

- Ogólne warunki umów zawieranych z NFZ stawiają świadczeniodawcę w obowiązku posiadania odpowiednich zasobów przed zawiązaniem umowy o świadczenie usług. Zatem wynik finansowy za rok 2021 i związana z nim strata to moment ponoszenia ogromnych nakładów finansowych związanych z uruchamianiem nowych jednostek organizacyjnych tuż przed rozpoczęciem realizacji zwiększonych kontraktów – wyjaśnił "DW" Dariusz Ciwiński, zastępca dyrektora ds. finansowych i infrastruktury w COZL.

Ten sam dyrektor przekonuje, że z każdym miesiącem zwiększa się liczba udzielanych świadczeń i szpital ma zapewnione finansowanie. Z jego wyliczeń wynika również, że w pierwszym kwartale 2022 roku wzrosła liczba wizyt i hospitalizacji – od stycznia do marca tego roku było ich już 61,8 tys. (w tym samym czasie rok temu było 51,9 tys.) – przekazuje "DW".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum