• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szpital ogłosił, że wstrzyma leczenie chorych w ramach RDTL. NFZ odpowiada: straszenie pacjentów bez uzasadnienia

Autor: oprac. JKB • Źródło: NFZ, Rynek Zdrowia16 stycznia 2023 11:40

NFZ wydał komunikat w sprawę Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych. - Zwiększenie środków, o ok. 100 mln zł w 2023 roku, w ramach Funduszu Medycznego z przeznaczeniem na RDTL, zapewni fundusze na leczenie pacjentów m.in. w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie – czytamy.

Szpital ogłosił, że wstrzyma leczenie chorych w ramach RDTL. NFZ odpowiada: straszenie pacjentów bez uzasadnienia
NFZ wydał komunikat w sprawie środków na RDTL. To odpowiedź m.in. na doniesienia ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie Fot. Shutterstock
  • Ratunkowy Dostęp do Technologii Lekowych (RDTL) oznacza finansowanie leków w sytuacjach ratunkowych – dla wielu pacjentów oznacza szansę na refundację leczenia
  • - Wysokość środków na RDTL dla Małopolski w pierwotnym planie finansowym na 2023 roku będzie wyższa w stosunku do planu pierwotnego na 2022 roku – czytamy w komunikacie NFZ
  • - Niezrozumiałe jest więc postępowanie władz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wobec swoich pacjentów. Straszenie pacjentów brakiem leczenia za trzy miesiące nie znajduje żadnego uzasadnienia – podano w komunikacie

Zwiększenie środków finansowych na RDTL

Przypomnijmy: Szpital Uniwersytecki w Krakowie powiadomił pacjentów korzystających z leczenia w ramach Ratunkowego Dostępu do Technologii Lekowych, że od kwietnia tego roku finansowanie zostanie wstrzymane. Placówka wskazała, że NFZ nie pokrywa rzeczywistych kosztów leków i nie otrzymała zaległych 12 mln na leczenie.

NFZ wydał komunikat w sprawie RDTL. Jak zaznaczył, zgodnie z zasadami płacenia nadwykonań, Fundusz rozlicza je w ciągu pierwszego kwartału następnego roku.

- Dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, jako doświadczony menedżer ochrony zdrowia, zarządzający szpitalem o jednym z największych budżetów w Polsce (ponad 1 mld zł z umów z NFZ), doskonale zna ten mechanizm. Po pierwsze z własnej praktyki, ponieważ za nadwykonania w ramach RDTL za 2021 rok, szpital otrzymał środki w 2022 roku. Po drugie Małopolski Oddział Wojewódzki NFZ szczegółowo informował dyrekcję Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie o zasadach rozliczania nadwykonań w ramach RDTL za 2022 roku – czytamy w komunikacie.

Co więcej - jak wskazano - w pierwotnym planie finansowym Małopolskiego OW NFZ na 2022 roku na RDTL zabezpieczono 13,2 mln złotych, a ostateczna wysokość środków w ciągu 2022 roku wzrosła o blisko 100 proc. – wyniosła zatem niemal 25 mln złotych.

Małopolska otrzyma więcej środków na RDTL

NFZ przypomina w komunikacie, że wysokość środków na RDTL dla Małopolski w pierwotnym planie finansowym na 2023 rok będzie wyższa w stosunku do planu pierwotnego na 2022 rok.

- Niezrozumiałe jest więc postępowanie władz Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wobec swoich pacjentów. Straszenie pacjentów brakiem leczenia za trzy miesiące nie znajduje żadnego uzasadnienia. Środki na nadwykonania za 2022 roku zostaną rozliczone w I kwartale 2023 roku. Ponadto w wyniku wprowadzonej nowelizacji ustawy o Funduszu Medycznym, w 2023 roku będzie do dyspozycji o ok. 100 mln zł więcej niż w 2022 roku. Nowela została uchwalona po opracowaniu przez NFZ pierwotnego planu finansowego na 2023 roku. Oznacza to, że pierwotne środki zabezpieczone na RDTL w tym roku, zostaną zwiększone – czytamy.

Z podsumowania wynika także, że wartość umów NFZ ze Szpitalem Uniwersyteckim w Krakowie w 2022 roku i na 2023 rok przekroczyła 1 mld złotych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum