• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szpital jako trzeci w kraju będzie leczył raka nowatorską metodą. Właśnie otrzymał zgodę

Autor: oprac. ML • Źródło: Rynek Zdrowia/Mat.prasowe17 listopada 2022 10:15

W gorzowskim szpitalu chorzy mogą się leczyć za pomocą brachyterapii z wszczepieniem implantów stałych. To trzeci ośrodek w kraju, który oferuje taką terapię pacjentom z rakiem prostaty.

  • Gorzowska lecznica jest trzecim ośrodkiem w kraju, który oferuje brachyterapię z wszczepieniem implantów stałych.
  •  - Właśnie otrzymał zgodę Państwowej Agencji Atomistyki i niebawem rozpoczniemy leczenie pierwszych chorych
  • Metoda jest bardzo atrakcyjna, bo pozwala się uporać z chorobą dzięki jednemu zabiegowi – mówi dr Norbert Piotrkowicz, kierownik Ośrodka Radioterapii w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp.

Implanty stałe i brachyterapia

Brachyterapia przy pomocy implantów stałych umożliwia bezpieczne podanie wysokiej dawki promieniowania (rozłożonej w czasie) w obszarze prostaty, z jednoczesnym zaoszczędzeniem zdrowych tkanek sąsiadujących, co wpływa na spadek ryzyka powikłań w zdrowych tkankach sąsiadujących.

Zabieg polega na wprowadzeniu w obręb stercza pasków z biodegradowalnego tworzywa z mikroźródłami materiału radioaktywnego (Jod 125).  Liczba niezbędnych źródeł i rozkład dawki promieniowania są wcześniej zaplanowane dla każdego chorego w komputerowym systemie planowania.

- Sam zabieg wszczepienia implantu trwa ok. dwóch godzin. Co ważne, terapia, choć wysoce skuteczna, nie zamyka drogi do ewentualnego  leczenia operacyjnego lub ponownej radioterapii w przypadku ewentualnego nawrotu miejscowego choroby  – podkreśla dr Norbert Piotrkowicz.

Technika ta pozwala chorym na szybszy powrót do normalnego stylu życia i do pracy. Obserwuje się też mniej powikłań (w porównaniu z innymi metodami leczenia raka prostaty), takich jak kłopoty z utrzymaniem moczu czy impotencja.

Metoda ta jest skierowana do mężczyzn z rakiem prostaty z grupy niskiego i pośredniego ryzyka nawrotu choroby.

Kwalifikacje do leczenia prowadzone są w Poradni Radioterapii WSzW w Gorzowie Wlkp. przy ul. Dekerta 1. Nie jest niezbędne skierowanie. Leczenie jest objęte refundacją NFZ.

 

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum