• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szłapka zarzuca PiS-owi: hipokryzję w sprawie wydatków na onkologię

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 25 lutego 2020 17:41

Zestawianie siedmiu poprawek dotyczących 48 mln zł z 2 mld zł przeznaczanymi na propagandę zamiast na onkologię, to skrajna hipokryzja - tak poseł Adam Szłapka (KO) odniósł się do zarzutów PiS, że Małgorzata Kidawa-Błońska w przeszłości pięciokrotnie głosowała przeciw przekazaniu pieniędzy na onkologię.

FOT. Arch. RZ

Na wtorkowej (25 lutego) konferencji prasowej w Warszawie rzecznik kampanii starającego się o reelekcję prezydenta Andrzeja Dudy, Adam Bielan, oraz wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski (PiS) nawiązali do wypowiedzi kandydatki KO Małgorzaty Kidawy-Błońskiej dotyczących przeznaczenia blisko 2 mld zł na wsparcie walki z nowotworami, zamiast na rekompensatę dla mediów publicznych.

Politycy zaprezentowali krótki spot. Wyliczali w nim pięć przypadków, w których - według nich - w ostatnich latach Kidawa-Błońska głosowała przeciw przyznaniu środków dla instytucji zajmujących się onkologią. Bielan ocenił, że to jest "prawdziwa piątka Kidawy-Błońskiej".  - To prawdziwa hipokryzja, prawdziwa pani marszałek Kidawa-Błońska, nie ta, która mówi o 2 mld zł, tylko ta, która głosuje przeciwko poprawkom na onkologię w przyszłości - wtórował mu Karczewski.

Niedługo później konferencję zwołał rzecznik sztabu Małgorzaty Kidawy-Błońskiej Adam Szłapka, wraz z senator Alicją Chybicką (KO).

Szłapka przekonywał, że "mamy do czynienia z kompletną zapaścią w służbie zdrowia", tymczasem "PiS próbuje wyciągać siedem poprawek sprzed 8 lat i próbuje zestawić 48 milionów z dwoma miliardami, przekazywanymi po prostu na propagandę". - To jest haniebne i nieuczciwe - mówił.

Zwrócił jednocześnie uwagę, że podczas głosowania budżetu na 2020 rok na ostatnim posiedzeniu Sejmu, w dniu 14 lutego, posłowie opozycji "złożyli 17 poprawek, które miały przekazać środki budżetowe na onkologię" - dotyczyły m.in. ośrodka onkologicznego Ziemi Lubuskiej, ośrodka onkologicznego w Nowym Sączu, szpitala onkologicznego we Wrocławiu, szpitala onkologicznego w Elblągu, Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

- Posłowie PiS zagłosowali na tym posiedzeniu przeciwko wszystkim 17 poprawkom, zgłoszonym przez opozycję, które miały przekazać dodatkowe środki na onkologię. To jest skrajna hipokryzja, jeżeli ktoś, kto nie jest w stanie poradzić sobie z teraźniejszością, szuka argumentów w przeszłości - przekonywał rzecznik sztabu Kidawy-Błońskiej.

Zwracał uwagę, że jakichkolwiek poprawek budżetowych i tak nie sposób porównać z dwoma miliardami przekazywanymi - jak mówił - "na propagandę i kampanię Andrzeja Dudy".

Senator Alicja Chybicka zapowiedziała, że podczas głosowania nad ustawą budżetową w Senacie poprawki dotyczące wsparcia onkologii zostaną zgłoszone i zapewne zostaną przyjęte. Podkreślała też, że gdyby 2 miliardy złotych zamiast na media publiczne przeznaczyć na onkologię, można by uratować 30 tysięcy istnień ludzkich, w tym wiele chorych na nowotwór dzieci.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum