• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczecin: znacząco spadło zainteresowanie badaniami przesiewowymi raka jelita grubego

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 stycznia 2021 14:10

Mniejsze zainteresowanie programem badań przesiewowych raka jelita grubego zaobserwowali w czasie pandemii lekarze szpitala wojewódzkiego w Szczecinie.

Szczecin: znacząco spadło zainteresowanie badaniami przesiewowymi raka jelita grubego
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Wskazują, że profilaktyczna, bezpłatna kolonoskopia może pozwolić uchronić się przed drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce.

- W ostatnim czasie zauważyliśmy niestety znacznie mniejszą liczbę osób zgłaszających się (na badanie) - mimo renomy naszego ośrodka. Oczywiście, jest to związane z pandemią - powiedział w czwartek dziennikarzom ordynator Oddziału Gastroenterologii i Chorób Wewnętrznych w szczecińskim szpitalu wojewódzkim dr n. med. Krzysztof Niedzielin. Zaznaczył, że w ostatnich miesiącach na profilaktyczną kolonoskopię zgłasza się ok. 60-70 proc. mniej pacjentów niż wcześniej.

Gastrolog podkreślił, że mimo pandemii w szpitalu przy ul. Arkońskiej badania profilaktyczne nadal są wykonywane, z zachowaniem wszelkich norm bezpieczeństwa.

- Badania pacjentów ambulatoryjnych wykonujemy regularnie w naszej pracowni, która jest w miejscu, powiedziałbym, neutralnym - zaznaczył, wskazując, że personel szpitala zwraca ogromną uwagę na bezpieczeństwo epidemiologiczne.

- Kolonoskopie, tzw. profilaktyczne, zdecydowanie zmniejszają zapadalność na raka jelita grubego - powiedział lekarz, podkreślając, że choroba ta to "dżuma XXI wieku, jeśli chodzi o nowotwory", jako drugi co do częstości występowania nowotwór złośliwy w Polsce.

Dr Niedzielin dodał, że mimo podstępności raka jelita grubego mamy broń profilaktyczną - kolonoskopię.

- Wykonana odpowiednio wcześnie powoduje, że możemy usuwać łagodne zmiany, co do których istnieje ryzyko tworzenia się nowotworu. A ryzyko jest olbrzymie, ponieważ rak jelita grubego właściwie w ponad 90 proc. rozwija się na bazie polipa - zaznaczył lekarz.

Podkreślił, że jest już "ogromna liczba pacjentów", którzy dzięki profilaktycznemu badaniu uniknęła ciężkich operacji, usuwania jelita czy chemioterapii.

Pytany o przebieg badania, wskazał, że choć nie jest ono przyjemne, wiele zależy od doświadczenia osoby je wykonującej, a także m.in. od liczby przebytych wcześniej operacji, powodujących zrosty i mniejszą elastyczność jelita.

- Ale z tym też sobie radzimy. Pacjent może dostać odpowiednie leki przeciwbólowe, uspokajające. Mamy duże doświadczenie, mamy możliwości, żeby jakość badania była jak najlepsza - zapewnił dr Niedzielin, podkreślając, że szpital ma także bardzo dobrej jakości sprzęt do badań.

- Przygotowanie do badania nie jest tak uciążliwe jak kiedyś, gdy przez kilka dni głodziliśmy pacjenta, trzy dni czyściliśmy i pacjent przychodził na badanie wycieńczony. Teraz czyszczenie i badanie często przebiega w tym samym dniu - powiedziała gastrolog Romana Kosik-Warzyńska.

Zaznaczyła, że w związku ze spadkiem liczby osób zgłaszających się na badania profilaktyczne w pandemii jest dużo miejsc, a na badanie nie trzeba długo czekać.

Na badanie mogą zgłaszać się zarówno kobiety, jak i mężczyźni w wieku 50-65 lat, którzy nie mieli objawów takich, jak krwawienie z przewodu pokarmowego, biegunka lub zaparcie, które pojawiło się w ciągu ostatnich kilku miesięcy, a którego przyczyna nie jest znana, a także chudnięcie lub anemia bez znanej przyczyny. Na kolonoskopię w ramach programu przyjmowane są także osoby w wieku 40-49 lat, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia z rakiem jelita grubego.

Bezpłatne badania wykonywane są bez skierowania w Samodzielnym Publicznym Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym przy ul. Arkońskiej. Rejestracja prowadzona jest pod numerem telefonu 91-813-91-40.

Program Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego w ramach Narodowej Strategii Onkologicznej finansowany jest przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum