Szczecin: specjaliści zaskoczeni decyzją AOTM
Agencja Oceny Technologii Medycznych wydała negatywną rekomendację o projekcie programu "Wczesne wykrywanie nowotworów płuc" gminy Szczecin. Z taką opinią nie chcą zgodzić się lekarze.

W uzasadnieniu do swojej rekomendacji AOTM napisała, że "brak jest danych pochodzących z badań naukowych i/lub rekomendacji klinicznych dla uznania oznaczania poziomu selenu w surowicy krwi za wystarczająco udokumentowaną metodą, aby stosować ją w skriningu nowotworów płuc poza kontekstem badania naukowego".
W ocenie Agencji kryteria wymagane do włączenia do programu badania przesiewowego za pomocą niskodawkowej TK również nie są zgodne z aktualnymi rekomendacjami towarzystw naukowych. Z taką opinią nie może zgodzić się prof. Tomasz Grodzki, dyrektor naczelny Specjalistycznego Szpitala im. A. Sokołowskiego w Szczecinie.
- Nasz program dotyczący wczesnego wykrywania nowotworów płuca nie jest jedynym który spotkał się z negatywną rekomendacją Agencji. Podobny los podzielił projekt katowicki "Program wczesnego wykrywania chorób płuc" gminy Katowice który przewidywał badania rtg klatki piersiowej. Jak również projekt lubelski "Profilaktyka raka płuc na terenie województwa lubelskiego w latach 2012-2015.", który miał polegać na screeningu za pomocą tomografii komputerowej - wyjaśnia prof. Grodzki.
Dodaje: - W mojej ocenie recenzentom, najwyraźniej umknęły bardzo ważne publikacje naukowe, zarówno dotyczące selenu, gdzie jest jasno powiedziane, że niski poziom selenu zwiększa ryzyko zachorowania na raka płuca, jak też inne, bardzo duże badanie, w którym oceniano co jest lepsze: zdjęcie klatki piersiowej czy tomografia komputerowa - dodaje.
- W 2011 roku w najbardziej prestiżowym czasopiśmie medycznym na świecie "New England Journal of Medicine" ukazał się artykuł pt. "Obniżenie śmiertelności raka płuca przy pomocy niskodawkowego screeningu tomografii komputerowej". Tam udowodniono na grupie ponad 50 tys. osób, że tomografia komputerowa pozwala ona na wczesne wykrycie raków i obniżenie śmiertelności w tej grupie - wyjaśnia.
Przyszłość szczecińskiego programu nie jest przesądzona. W czwartek (18 kwietnia) zbiera się w tej sprawie komisja zdrowia rady miasta. Rekomendacja Agencji nie jest do końca wiążąca dla władz samorządowych. Istnieje jednak ryzyko, że władze samorządowe wycofają się z programu.
Przedmiotem opinii AOTM był projekt programu zdrowotnego gminy Szczecin "Wczesne wykrywanie nowotworów płuc". Etap I stanowi preselekcyjne oznaczenie poziomu selenu w surowicy krwi. Etapem II będzie zakwalifikowanie osób z nieprawidłowym poziomem selenu na badanie przy pomocy niskodawkowej TK klatki piersiowej. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, osoba badana zostanie skierowana do specjalistycznego leczenia.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)