• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Szczecin: program wykrywania raka płuc zagrożony

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 18 kwietnia 2013 19:56

Miejska komisja zdrowia dyskutowała w czwartek (18 kwietnia) o tym, czy miasto ma dalej finansować program wczesnego wykrywania raka płuc. Do prezydenta Szczecina będzie należała decyzja, czy będzie kontynuowany.

Szczecin: program wykrywania raka płuc zagrożony
W ostatnich dniach radni dowiedzieli się, że program został źle oceniony przez Agencję Oceny Technologii Medycznych. Rządowa agencja od 2009 r. opiniuje wszystkie programy profilaktyczne, na które wydawane są publiczne pieniądze. Samorządy muszą się do niej zwracać, ale Szczecin do 2012 r. tego nie robił.

Mimo to już w ubiegłym roku po raz pierwszy finansował (500 tys. zł) pomysł dwóch profesorów: genetyka Jana Lubińskiego i torakochirurga prof. Tomasza Grodzkiego. Opracowali oni autorski program: szczecinianom z grupy ryzyka (palacze papierosów w wieku 55-65 lat) najpierw robią badania krwi (za 70 zł). A dopiero tych z niewłaściwym poziomem selenu kierują na droższą (ok. 300 zł) tomografię komputerową płuc. Na ten rok miasto ma na to 250 tys. zł.

AOTM zarzuca, że to raczej program naukowy, bo brak podstaw do uznania selenu za czynnik preselekcyjny. Ma też zastrzeżenia do wykorzystywania tomografii płuc.

Komisja Zdrowia w poniedziałek (22 kwietnia) przed sesją będzie głosować w sprawie kontynuacji programu. W czwartek (18 kwietnia) nie była w stanie tego zrobić z powodu braku kworum.

Więcej: www.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum