Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia | 12-12-2018 11:21

Szczecin: program edukacji przedoperacyjnej dla chorych z rakiem pęcherza

Lekarze z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 2 PUM w Szczecinie opracowali program "CystoCare", dedykowany pacjentom czekającym na wycięcie pęcherza moczowego z powodu nowotworu.

Fot. archiwum

„CystoCare” to edukacja przedoperacyjna dla chorych z rakiem pęcherza, którzy zakwalifikowani zostali do cystektomii. Cykliczne spotkania z pacjentami odbywają się raz na dwa miesiące. Podczas prezentacji przygotowanej dla pacjentów omawiany jest przebieg choroby nowotworowej pęcherza, sposób jej leczenia, metody operacyjne. Lekarze pokazują, na czym polegać będzie operacja i jaką metodą może być wykonana. Pacjenci mogą obejrzeć sprzęt, który wykorzystywany będzie podczas zabiegu.

Ci, którzy mają przed sobą operację, uzyskują również informacje na temat tego, jak będą funkcjonowali po operacji, co się zmieni w ich życiu, jakie przebiegać będzie rehabilitacja. Mają możliwość porozmawiania z lekarzami kliniki, a także z pacjentami, którzy już przeszli operację wycięcia pęcherza. W spotkaniach udział biorą także pielęgniarki stomijne, onkolog, psycholog oraz rodziny pacjentów.

Jak przekonuje prof. dr hab. n. med. Marcin Słojewski, lekarz kierujący Kliniką Urologii i Onkologii Urologicznej SPSK-2, uczestnicy programu tworzą grupę wsparcia dla chorych czekających na operację. Tacy pacjenci mają dużo niższy poziom lęku, potwierdzają to także anestezjolodzy obecni przy zabiegu. Pomysłodawcą spotkań jest dr n. med. Artur Lemiński z Kliniki Urologii i Onkologii Urologicznej. 

Więcej: szczecin.wyborcza.pl