• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Świętokrzyskie: zarząd województwa nie zgadza się z raportem ws. kolejek na chemioterapię

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 lutego 2019 12:38

Raport Fundacji Onkologicznej „Alivia”, która sprawdziła, jak długo w kraju trzeba czekać na chemioterapię, wskazuje, że pacjenci ze Świętokrzyskiego czekają średnio 4 tygodnie - najdłużej w Polsce. - Informacja, że w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) jest najdłuższa kolejka do leczenia chemioterapeutycznego, kompletnie zmija się z prawdą - twierdzi Marek Bogusławski, członek zarządu województwa odpowiedzialny za ochronę zdrowia.

Świętokrzyskie: zarząd województwa nie zgadza się z raportem ws. kolejek na chemioterapię
Fot. archiwum

Zaznacza, że ŚCO wykazuje do NFZ tzw. pacjentów kolejkowanych, którzy z różnych powodów zgłaszają do poradni chemioterapii; może się do niej zgłosić każdy, kto podejrzewa nowotwór. Podkreśla, że "to jeszcze nie ma nic wspólnego z leczeniem". Wyjaśnia, że informacje o terminach oczekiwania szpital oddzielnie sporządza dla tzw. pacjentów pilnych, którzy są leczeni od razu, oraz dla tzw. pacjentów innych, stabilnych - i tu faktyczny czas oczekiwania to góra od dwóch do czterech tygodni.

Jak zauważa Gazeta Wyborcza, Bogusławski powtórzył tłumaczenie prof. Stanisława Góździa, dyrektora ŚCO, który podkreśla, że pacjenci zakwalifikowani do pilnego podania chemioterapii nie muszą czekać.

Jednak zdaniem Wojciecha Wiśniewskiego, rzecznika fundacji Alivia, to w przypadku pacjentów pierwszorazowych, diagnozowanych w innych szpitalach, nadal zdecydowanie za długo - i jednocześnie najdłużej w Polsce. 

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum