• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Świętokrzyskie: prawie tysiąc nauczycieli przeszkolonych z profilaktyki onkologicznej

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 czerwca 2018 17:30

Niemal tysiąc nauczycieli ze 110 szkół z województwa świętokrzyskiego wzięło udział w siódmej edycji programu ''Szkoła promująca zalecenia Europejskiego Kodeksu Walki z Rakiem'', realizowanego przez Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych takich placówek w Polsce. Każdego roku trafia tu ponad 165 tys. pacjentów. Fot. Archiwum

W piątek (15 czerwca) w Kielcach odbyło się podsumowanie tegorocznej edycji programu. Polega on na tym, że nauczyciele, przeszkoleni przez ŚCO przy współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli, prowadzą odpowiednie zajęcia w szkołach.

- W tej edycji mamy blisko tysiąc nauczycieli, którzy uczestniczyli w programie, oraz 13 tys. uczniów z naszego województwa - powiedziała koordynator projektu Jadwiga Zapała.

Dodała, że tematyka tegorocznej edycji była poświęcona edukacji onkologicznej.

- Dotyczyła żywienia w profilaktyce nowotworów, roli aktywności ruchowej, także profilaktyki używek, szczególnie palenia papierosów. Poruszano również kwestię samoobserwacji, samobadania skóry - podkreśliła Zapała.

- Dla nas jest bardzo ważne, aby nauczyciele pracowali zgodnie z zasadami profesjonalnej, nowoczesnej profilaktyki, żeby prowadzili zajęcia z edukacji onkologicznej nie tylko z uczniami, ale także przekazywali tę wiedzę innym nauczycielom, w środowisku lokalnym, organizując różnego typu spotkania lub festyny. Chcemy, żeby pracowali ze wszystkimi, którzy mogą w jakiś sposób przyczynić się do zdrowia młodego pokolenia - powiedziała Marzanna Kostecka-Biskupska ze Świętokrzyskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli (ŚCDN) w Kielcach.

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chęcinach Iwona Samburska w rozmowie z PAP powiedziała, że jej placówka programem edukacji onkologicznej objęta jest już od kilku lat.

- W ramach tego projektu staramy się wdrażać to, co zostało zawarte w jego założeniach, to są akcje informacyjne, specjalnie przygotowane lekcje - dodała.

W tym roku jej szkoła bierze udział w akcji informacyjnej dotyczącej badań cytologicznych i mammograficznych, które są objęte dofinansowaniem unijnym. "Zorganizowaliśmy spotkanie z nauczycielami, pracownikami obsługi, staramy się uświadamiać rodziców. To, że nasi uczniowie w tym uczestniczą, jest najlepszą formą rozpropagowania tej informacji wśród rodziców, babć i dziadków" - mówiła Samburska.

W ramach programu ŚCO zorganizowało m.in. konferencje i spotkania z lekarzami i specjalistami promocji zdrowia. Dla nauczycieli przygotowano bezpłatne poradniki metodyczne, prezentacje multimedialne i materiały edukacyjne pomagające im w prowadzeniu lekcji.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych takich placówek w Polsce. Każdego roku trafia tu ponad 165 tys. pacjentów z województwa świętokrzyskiego i sąsiednich. W strukturach ŚCO działa 14 klinik i 30 poradni specjalistycznych. Organem prowadzącym jest samorząd wojewódzki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum