• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Świętokrzyskie: prawie 16,5 mln zł dla centrum onkologii na zakup sprzętu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 17 lutego 2018 08:45

Najnowocześniejsza stacja mammograficzna i ultrasonograf umożliwiający lokalizację guzów w trakcie zabiegów - to część urządzeń, które zakupi Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Koszt inwestycji wyniesie 24,7 mln zł, z czego 16,4 mln zł będzie pochodzić ze środków UE.

ŚCO jest czołowym ośrodkiem leczenia chorób nowotworowych w naszym województwie. Trafia tam ponad 50 proc. chorych z regionu. Fot. Materiały prasowe

Poza stacją mammograficzną wraz z oprogramowaniem i ultrasonografem do zabiegów laparoskopowych szpital kupi stół do biopsji mammotomicznej, co umożliwi dokładniejsze i szybsze pobieranie wycinków do badania, aparat rentegonwski z fluoroskopią (pozwalający również na badania dynamiczne), respiratory, videobronchoskop (urządzenie do badania górnych dróg oddechowych), holter ciśnieniowy (przyrząd do monitorowania ciśnienia krwi) i gastroskop video HDTV.

Jak podkreślił marszałek województwa Adam Jarubas, "wyposażenie ŚCO w te nowoczesne urządzenia poprawi zarówno efektywność, jak i dostępność leczenia onkologicznego".

- ŚCO jest czołowym ośrodkiem leczenia chorób nowotworowych w naszym województwie, ponieważ obsługuje ponad 50 proc. chorych z regionu. Poprawa wyposażenia przyspieszy diagnostykę i wdrożenie efektywnego leczenia dla tak dużej liczby pacjentów. Zwłaszcza że niestety liczba osób z chorobami nowotworowymi wciąż wzrasta - dodał.

Pieniądze pochodzą z działania "Infrastruktura społeczna i zdrowotna" Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020. W ramach konkursu adresowanego do jednostek ochrony zdrowia zajmujących się leczeniem chorób nowotworowych do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęły trzy wnioski, z których dwa zostały zaakceptowane pod względem formalnym i przeszły do oceny merytorycznej. Ostatecznie dofinansowanie otrzymało tylko ŚCO, ponieważ drugi z wniosków, złożony przez Szpital Specjalistyczny Świętego Ducha w Sandomierzu, nie uzyskał wymaganej liczby punktów.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych placówek onkologicznych w Polsce. Każdego roku trafia tu ponad 165 tys. pacjentów z województwa świętokrzyskiego i sąsiednich. Organem prowadzącym szpital jest samorząd wojewódzki.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum