PAP Nauka/Rynek Zdrowia | 30-03-2016 18:05

Świętokrzyskie: onkologia bardziej dostępna w powiatach

Specjaliści bliżej pacjenta - taki cel przyświeca planom utworzenia filii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w kilku powiatach regionu. Jedna z nich ma powstać we Włoszczowie, gdzie w środę (30 marca) podpisano list intencyjny w tej sprawie.

Świętokrzyskie: onkologia bardziej dostępna w powiatach. Fot. Materiały prasowe

Najpierw poradnia i filia Świętokrzyskiego Centrum Onkologii (ŚCO), z czasem oddział dzienny chemioterapii w powiecie włoszczowskim. Taki plan obecności centrum we Włoszczowie przedstawili w środę podczas konferencji włoszczowscy samorządowcy oraz marszałek województwa świętokrzyskiego Adam Jarubas. 

Jak powiedział dziennikarzom podczas konferencji prasowej we Włoszczowie dyrektor ŚCO prof. Stanisław Góźdź, "choroby nowotworowe są w tej chwili problemem społecznym, nie tylko medycznym. Nasza garstka onkologów i samo centrum onkologii w Kielcach nie jest z gumy. Jedyną drogą pomocy mieszkańcom naszego województwa jest wyjście w teren" - zaznaczył. 

Już w połowie kwietnia we włoszczowskim szpitalu im. Jana Pawła II rozpocznie działalności poradnia onkologiczna, dzięki której pacjenci z powiatu nie będą musieli jechać do Kielc, by skonsultować się u specjalisty z centrum. 

Prof. Góźdź podkreślił, że docelowym działaniem jest zorganizowanie oddziału chemioterapii dziennej, który wymaga szeregu inwestycji. - To będzie realizowane, ale mając na miejscu poradnię i naszego specjalistę, łatwiej nam będzie te kroki czynić - podkreślił dyrektor ŚCO. W jego ocenie taki oddział w optymistycznym wariancie może rozpocząć działalność w IV kwartale br. 

Zdaniem starosty włoszczowskiego Jerzego Suligi, pod którego podlega włoszczowski szpital, dla pełnej realizacji tego planu potrzebne jest około miliona złotych na inwestycje. - To niezbędne, aby wolną przestrzeń, którą mamy w naszym ZOZ-ie przystosować do tego, by taki oddział mógł u nas funkcjonować - zaznaczył. 

Pomoc w organizacji oddziału zapowiedzieli włoszczowscy samorządowcy. - Deklaruję wsparcie, będę apelował do rady miejskiej i innych samorządowców z powiatu, aby ta inicjatywa została zrealizowana. To bardzo ważne - powiedział burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek. 

Pomysł tworzenia filii ŚCO w województwie popiera marszałek województwa Adam Jarubas. Jego zdaniem to "ambitna idea, aby przybliżyć onkologię do wielu mieszkańców regionu". Z drugiej strony, w opinii marszałka, tego typu inwestycje są niezbędne, widząc skalę potrzeb i problemy zapadalności na choroby nowotworowe.

- Świętokrzyskie Centrum Onkologii było pomyślane o 300-400 pacjentach, dzisiaj często jest ich nawet 1400. Więc dobrze oceniam pomysł, aby wyjść do ludzi z usługami medycznymi. To idea słuszna, ale również pionierska - ocenił marszałek Jarubas. 

Jak informuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego, do końca kwietnia na podobnych zasadach powstanie kolejna poradnia - filia ŚCO w Zespole Opieki Zdrowotnej w Staszowie. W ciągu następnych miesięcy będą otwierane poradnie onkologiczne w Końskich, Ostrowcu Św. i Pińczowie. Docelowo również tam mają powstać oddziały dziennej chemioterapii, natomiast działalność istniejącego w Starachowicach oddziału dziennej chemioterapii ma zostać poszerzona do trybu stacjonarnego.