• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Świętokrzyskie: konfikt wokół pilotażu sieci onkologicznej

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 28 grudnia 2018 10:54

Zgodnie z zapisami dotyczącymi sieci onkologicznej Świętokrzyskie Centrum Onkologii będzie wojewódzkim koordynatorem sieci. Nadanie rangi koordynatora ŚCO sprawiło, że to lekarze z tej placówki będą mieć decydujący głos w sprawie diagnostyki i leczenia chorych, także tych, którzy leczeni będą w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Czerwonej Górze.

Świętokrzyskie: konfikt wokół pilotażu sieci onkologicznej
Fot. archiwum

Kiedy rozporządzenie ministra zdrowia w tej sprawie było na etapie konsultacji, krytykowali go konsultanci krajowi i dyrektorzy specjalistycznych szpitali. Uważali oni, że pilotaż sieci onkologicznej degraduje Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. św. Rafała w Czerwonej Górze, w którym to operowanych jest najwięcej pacjentów z rakiem płuca w regionie.

Prof. Stefan Wesołowski, dyrektor Instytutu Gruźlicy i Chorób Płuc oceniając ten projekt napisał, że pominięcie specjalistów odpowiedzialnych za proces diagnostyczny dziwi i jest niezgodne ze standardami międzynarodowymi. Z kolei prof. Halina Batura-Gabryel, krajowy konsultant ds. pulmonologii, nową ścieżkę diagnostyczną nazwała nieprzyjazną dla pacjentów i wprowadzającą chaos organizacyjny.

Tymczasem prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO w Kielcach, w piśmie do Ministerstwa Zdrowia z 31 października zaproponował, by to szpital w Starachowicach był wyżej w hierarchii pilotażu sieci onkologicznej niż szpital w Czerwonej Górze. Argumentował to tym, że w Starachowicach podawana jest chemioterapia, a w Czerwonej Górze nie.

Z taką opinią nie zgadzają się pracownicy szpitala w Czerwonej Górze, którzy w czwartek, 27 grudnia wystosowali list otwarty, w którym wyrazili swoją niezgodę na zmiany.

Więcej: kielce.wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum