• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Świętokrzyskie: badania cytologiczne w regionie wykonuje jedynie 21 proc. kobiet, a teraz jest okazja w ŚCO!

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 06 marca 2019 16:40

Bezpłatne profilaktyczne badania cytologiczne będzie można zrobić w piątek i w sobotę (8-9 marca) w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach. Szpital i Świętokrzyski Oddział Wojewódzki NFZ zachęcają do skorzystania z badań z okazji Dnia Kobiet.

Świętokrzyskie: badania cytologiczne w regionie wykonuje jedynie 21 proc. kobiet, a teraz jest okazja w ŚCO!
Bezpłatne profilaktyczne badania cytologiczne w ŚCO będą wykonywane w piątek w godz. 8-13 i w sobotę - od godz. 9 do godz. 14. Fot. Materiały prasowe

Jak poinformowano w środę (6 marca) podczas konferencji prasowej, badania w ŚCO będą wykonywane w piątek w godz. 8-13 i w sobotę - od godz. 9 do godz. 14. Trzeba przynieść ze sobą dowód osobisty, nie jest wymagane skierowanie. Można umówić konkretną godzinę badania, dzwoniąc wcześniej do ŚCO.

W ramach programu wczesnego wykrywania raka szyjki macicy, z bezpłatnych badań mogą skorzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonanego badania cytologicznego. Program obejmuje populację kobiet zdrowych i nieodczuwających dolegliwości.

- Mówimy o cytologii z okazji Dnia Kobiet, bo to bardzo ważne badanie. W Polsce średnio w roku wykrywa się raka szyjki macicy u ok. 3 tys. kobiet. Połowa z nich niestety umiera. Umieralność jest o 70 proc. wyższa od średniej europejskiej - wynika to głównie z późnej diagnostyki. Kobiety w Polsce nie poddają się systematycznie badaniom, mimo że ta choroba rozwija się bardzo długo - podkreśliła wicedyrektor ds. ekonomicznych świętokrzyskiego NFZ, Barbara Osman.

Wicedyrektor ds. medycznych świętokrzyskiego NFZ Joanna Wolszczak-Domańska podała, że w regionie z profilaktycznych badań cytologicznych finansowanych przez Fundusz korzysta jedynie 21 proc. uprawnionych kobiet.

- W 2018 roku w regionie pobrano 30 tys. 610 badań, w tym 2 tys. 449 badań wykonał cytobus. U ponad połowy z przebadanych pań stwierdzono nieprawidłowości, a 393 panie skierowano na pogłębioną diagnostykę - opisywała Wolszczak-Domańska.

- Kobiety, które skierowano na pogłębioną diagnostykę, to kobiety które być może uratowaliśmy od rozwoju choroby nowotworowej. To nie jest tak, że każda pacjentka z nieprawidłowym wynikiem cytologii na pewno rozwinie chorobę onkologiczną - podkreślił lekarz ŚCO, prezydent Europejskiej Sieci Młodych Ginekologów Onkologów, członek zarządu Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej Kamil Zalewski.

Lekarz zwrócił uwagę na fakt, że jeśli rozwój choroby uda się wychwycić na nieinwazyjnym jej etapie, to jest ona wówczas w stu procentach wyleczalna. Przypomniał, że na wczesnym etapie rak szyjki macicy przebiega bezobjawowo, a pierwsze objawy - m.in. bóle i plamienia - są często zwiastunem zaawansowanej choroby.

Jak przypomniała rzeczniczka prasowa ŚCO Izabela Opalińska, placówka od 2017 r. przy wsparciu funduszy Unii Europejskiej realizuje w całym województwie świętokrzyskim projekty związane ze wsparciem badań profilaktycznych raka szyjki macicy i raka piersi. To m.in. spotkania i akcje realizowane w gminach, parafiach, publikacja materiałów promocyjnych w mediach, umożliwienie wykonywania badań w cytobusie lub dowóz pacjentek do punktów badań.

Szpital w pierwszym roku realizacji przedsięwzięcia wykonał ok. 2 tys. cytologii - dwa razy więcej niż w 2016 r. zanim wprowadzono unijny program - a w 2018 r. już 7,5 tys. badań.

W ŚCO ramach akcji z okazji Dnia Kobiet będzie można skorzystać także z profilaktycznych badań mammograficznych (panie w wieku 50-69 lat, które nie wykonywał badań w ramach tego programu w ciągu ostatnich dwóch lat).

W akcję promowania badań profilaktycznych kobiet włączą się piłkarze ręczni PGE Vive Kielce. Przy okazji piątkowego meczu ligowego w Hali Legionów będą m.in. rozdawane zaproszenia na badania, podpisane przez sportowców. ŚCO razem z lokalnymi stowarzyszeniami i samorządem, badania profilaktyczne będzie promowało także w niedzielę w Suchedniowie, w ramach V Suchedniowskiego Biegu Kobiet "Nie cyckamy się z rakiem".

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum