• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Świętokrzyskie. W 2022 roku ma powstać nowy oddział chemioterapii

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP24 grudnia 2021 08:46

Dyrekcja placówki w Czerwonej Górze poinformowała w czwartek (23 grudnia) o rozpoczęciu w pierwszym kwartale 2022 roku prac budowlanych związanych z tworzeniem oddziału chemioterapii. Inwestycja ma zostać zakończona tego samego roku.

Powstanie nowy oddział chemioterapii w woj. świętokrzyskim. Fot. archiwum RZ
  • W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Św. Rafała w Czerwonej Górze powstanie nowy oddział chemioterapii
  • Cały koszt wyniesie ponad 3 mln złotych, a do trzeciego kwartału 2022 roku inwestycja ma zostać zakończona
  • Oddział chemioterapii dziennej i ambulatoryjnej powstanie w miejscu izby przyjęć
  • - Możliwość stosowania chemioterapii dziennej zapewni pacjentom większy komfort i pozwoli uniknąć czekania w kolejce - dodał dyrektor placówk

Nowy oddział chemioterapii dziennej

Koszt inwestycji wyniesie ponad trzy miliony złotych.

- Podpisaliśmy już z wykonawcą umowę na realizację zadania. Jesteśmy w trakcie wykonania niezbędnych projektów oraz uzyskania pozwolenia na budowę. Prace budowlane rozpoczną się po nowym roku. Do trzeciego kwartału 2022 roku zakończymy inwestycję - poinformował Youssef Sleiman, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Św. Rafała w Czerwonej Górze.

Aktualnie diagnostyka raka płuc odbywa się w oddziałach pulmonologicznych i w Oddziale Chirurgii Klatki Piersiowej lecznicy, a za leczenie operacyjne odpowiada Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej. Nowy oddział chemioterapii dziennej i ambulatoryjnej, z ośmioma stanowiskami dla chorych onkologicznie, powstanie w miejscu izby przyjęć, która zostanie przeniesiona w inną lokalizację. Z kolei pomieszczenia starej poradni będą zaadaptowane na pracownię leków cytostatycznych.

Szpital w Czerwonej Górze nadal będzie współpracował z Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach, szczególnie w zakresie chemioterapii stacjonarnej oraz radioterapii.

Sprawdź: We Włoszech wprowadzono nowo restrykcje. Wśród nich m.in. nakaz noszenia maseczek na zewnątrz

Koronawirus. Ministerstwo Zdrowia informuje o 9,41 proc. zgonów wśród zaszczepionych. "Zgony niezwiązane ze szczepieniem"

Pacjenci zaczną pojawiać się w drugiej połowie roku

- Dzięki tej inwestycji będziemy mogli objąć pacjentów kompleksowym leczeniem w jednym ośrodku, ponieważ oprócz nowotworu często chorują także na POChP (przewlekła obturacyjna choroba płuc), choroby serca, niewydolność oddechową czy niewydolność krążenia - podkreślił Sleiman.

- Możliwość stosowania chemioterapii dziennej zapewni pacjentom większy komfort i pozwoli uniknąć czekania w kolejce. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przyjmowanie pacjentów rozpocznie się w drugiej połowie 2022 roku - zaznaczył dyrektor.

2,6 milionów złotych na realizację inwestycji pochodzi z budżetu samorządu województwa świętokrzyskiego będącego jednocześnie organem tworzącym lecznicy.

Rak płuc jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym w Polsce. Każdego roku diagnozuje się tę chorobę u ponad 21 tysięcy osób. Rak płuc jednocześnie stanowi najczęstszą przyczynę zgonów w onkologii.

Zobacz też: Opieka w przychodni jak w pilotażu POZ Plus? Taki standard to marzenie pacjenta

Leki biologiczne dostępne w aptece? Pomysł dobry, ale eksperci stawiają warunki

Spór o uprawnienia lekarzy cudzoziemców rozstrzygnie Sąd Najwyższy. Wyrok 29 grudnia

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum