• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Świętokrzyskie Centrum Onkologii wymieni sprzęt dzięki środkom UE

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 lipca 2018 14:15

Nowe urządzenia niezbędne do pracy bloku operacyjnego i sprzęt dla 12 klinik, zakupi Świętokrzyskie Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach, dzięki 20 mln zł funduszy Unii Europejskiej. W poniedziałek (23 lipca)  władze placówki i samorządu województwa popisały umowę na dofinansowanie realizacji projektu.

Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO: - Będziemy mogli zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa leczenia pacjenta.

Przedsięwzięcie zakłada wymianę w szpitalu wyeksploatowanych urządzeń na nowe oraz zakup dodatkowego sprzętu, niezbędnego w leczeniu onkologicznym.

Prof. Stanisław Góźdź, dyrektor ŚCO przypomniał, że część urządzeń, m.in. z bloku operacyjnego, jest użytkowna w lecznicy od 25 lat - od początku pracy placówki. - One są bezpieczne, bo przechodzą odpowiednie audyty, ale wiemy, że ten sprzęt dożywa już swoich dni - ocenił.

- Przy tej intensywności leczenia, wykonywanych operacji i zabiegów diagnostycznych, sprzęt który był wiele lat temu nowoczesny, został wyeksploatowany. Dzięki projektowi będzie on wymieniony na urządzenia nowej generacji. A co najważniejsze - będziemy mogli zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa leczenia pacjenta - podkreślił Góźdź.

Zakupionych będzie ok. 90 urządzeń dla 12 klinik ŚCO i dla bloku operacyjnego. To m.in. aparatura do przeprowadzenia znieczuleń, kardiomonitory wykorzystywane w intensywnej terapii, urządzenia do przeprowadzenia zabiegów - laparoskopowych i otwartych.

Wśród specjlaistycznego sprzętu są także: aparat USG z obrazowaniem trójwymiarowym - dla Kliniki Urologii, stół operacyjny videobronchoskop, tor wizyjny - dla Kliniki Brachyterapii, zbiornik do przechowywania próbek biologicznych w parach azotu - dla Kliniki Hematologii i Transplantacji Szpiku, aparat USFG z fluoroskopią (pozwala na wykonywanie badań z użyciem środka kontrastowego), stół do biopsji mammotomicznej, ucyfrowienie rezonansu magnetycznego - dla Zakładu Diagnostyki Obrazowej.

Całkowity koszt projektu, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020, to ponad 25 mln zł, a unijne dofinansowanie to nieco ponad 20 mln zł. Wkład własny zapewnił samorząd wojewódzki, który prowadzi lecznicę.

Marszałek województwa Adam Jarubas ocenił, że jest to jeden z największych tego typu projektów w ochronie zdrowia w regionie. Ocenił, że dzisiejsze leczenie onkologiczne to nowoczesne technologie, związane m.in. z ucyfrowieniem badań. - W naszym centrum możemy mówić o wykorzystywaniu już najnowocześniejszych technologii - podkreślił Jarubas.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych takich placówek w Polsce. Każdego roku trafia tu ponad 165 tys. pacjentów z województwa świętokrzyskiego i sąsiednich. W strukturach ŚCO działa 14 klinik i 30 poradni specjalistycznych. Diagnostykę realizują wyposażone w wysokospecjalistyczny sprzęt zakłady - laboratoria. 

PAP - Katarzyna Bańcer

 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum