• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Świętokrzyskie Centrum Onkologii: warsztaty z onkoplastyki i rekonstrukcji piersi

Autor: ŚCO/Rynek Zdrowia • • 29 maja 2017 21:12

Kompleksowe leczenie raka piersi jest dostępne w Polsce tylko w trzech certyfikowanych przez SIS (Światowe Towarzystwo Senologiczne) ośrodkach Breast Unit. W jednym z nich - w Świętokrzyskim Centrum Onkologii - zorganizowano VII Warsztaty Chirurgii Onkoplastycznej i Rekonstrukcyjnej.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii: warsztaty z onkoplastyki i rekonstrukcji piersi
W Kielcach zoraganizowano warsztaty z onkoplastyki i rekonstrukcji piersi. Fot. Archiwum

VII Warsztaty Chirurgii Onkoplastycznej i Rekonstrukcyjnej w Świętokrzyskim Centrum Onkologii były forum wymiany najnowszej wiedzy i doświadczeń w leczeniu raka piersi. Podczas warsztatów lekarze przeprowadzali amputacje podskórne z jednoczesną rekonstrukcją przy użyciu implantów i innych sztucznych materiałów. Mieli także szanse uczyć się rekonstrukcji po mastektomii i zabiegów symetryzacyjnych piersi, które są częścią nowoczesnego leczenia raka piersi.

W kursach brali udział chirurdzy onkolodzy ze szpitali klinicznych z całej Polski. Część praktyczną  uzupełniały wykłady ekspertów.

Onkoplastyka na świecie stała się tak samo ważna, jak samo usunięcie raka, ponieważ naczelną zasadą w chirurgii piersi jest dobro pacjentki. 

Jednakże kompleksowe leczenie raka piersi jest dostępne w Polsce tylko w trzech certyfikowanych przez SIS (Światowe Towarzystwo Senologiczne) ośrodkach Breast Unit: w Zachodniopomorskim Centrum Onkologii, Świętokrzyskim Centrum Onkologii i w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

To zdecydowanie za mało. Zgodnie z dyrektywą unijną do końca 2017 roku powinno być w naszym kraju 16 ośrodków Breast Unit, po jednym w każdym mieście wojewódzkim.

Nie najlepiej przedstawia się również w Polsce odsetek zabiegów oszczędzających. Zalecenia europejskie wskazują, że operacje oszczędzające mają stanowić 70-80 proc. wszystkich zabiegów chirurgicznych w leczeniu raka piersi.

Jak informuje dr Diana Hodorowicz - Zaniewska, kierownik Breast Unit w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie, w badaniu ankietowym przeprowadzonym wśród ośrodków zajmujących się leczeniem raka piersi w Polsce, tylko w trzech operacje oszczędzające przekraczały 70 proc. i były to właśnie placówki akredytowane Breast Unit.

Organizatorem VII Warsztatów Chirurgii Onkoplastycznej i Rekonstrukcyjnej (26-27 maja) było Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum