• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Świętokrzyskie: 20 tys. kobiet może skorzystać z bezpłatnej cytologii i mammografii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 22 grudnia 2020 21:45

Około 20 tys. kobiet z woj. świętokrzyskiego może skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych w kierunku nowotworów piersi lub szyjki macicy. Cztery nowe projekty przygotowało Świętokrzyskie Centrum Onkologii.

Świętokrzyskie: 20 tys. kobiet może skorzystać z bezpłatnej cytologii i mammografii
Od lewej: wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, marszałek Andrzej Bętkowski, profesor Stanisław Góźdź – dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii. Fot. Świętorzyskie Centrum Onkologiczne

Działania ŚCO mają być związane z szeroko zakrojoną akcją informacyjno-edukacyjną. W projektach zaplanowano wiele ułatwień dla pań, które zdecydują się skorzystać z badań.

- Uruchomiona zostanie m.in. infolinia, przez którą będzie można zdobyć informacje n temat szczegółów badania oraz ustalić dogodny czas i miejsce jego wykonania. Panie będą mogły także skorzystać z indywidualnych konsultacji dotyczących badań - powiedziała wicemarszałek woj. świętokrzyskiego Renata Janik.

W projektach przewidziano także zapewnienie na czas badań bezpłatnej opieki nad osobą niesamodzielną, będącą na co dzień pod opieką uczestniczki projektu. Panie będą miały zapewniony bezpłatny transport na badania i możliwość przeprowadzenia ich w mobilnych punktach.

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii prof. Stanisław Góźdź zwrócił uwagę, że woj. świętokrzyskie jest liderem w Polsce pod względem zgłaszalności się kobiet na badania profilaktyczne.

- Najlepiej wydane pieniądze w ochronie zdrowia, to są pieniądze wydane na profilaktykę. Wolimy zapobiegać niż leczyć. Świadomości społeczna troski o własne zdrowie cały czas stanowi dla nas wzywanie. Dlatego takie działania są bardzo istotne - powiedział Stanisław Góźdź.

Działania informacyjno-edukacyjne, zaplanowane w projektach, nie będę kierowane wyłącznie do kobiet. ŚCO chce dotrzeć z wiedzą o zdrowym trybie życia i wartości badań profilaktycznych również do osób z ich otoczenia. Szkoleniami z profilaktyki nowotworów objętych zostanie również 160 lekarek i lekarzy POZ.

- Sama garstka onkologów nie wygra walki z rakiem. Chcemy, aby naszymi naturalnymi partnerami byli lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, bo zachęcenie do badań przez lekarzy rodzinnych jest dla nas niezwykle pomocne - powiedział.

Zgłaszalność na bezpłatne badania mammograficzne w regionie świętokrzyskim oscyluje wokół 35 proc. uprawnionych pań. W przypadku cytologii ten odsetek wynosi około 20 proc.

Bezpłatne badania mammograficzne i cytologiczne rozpoczną się 1 marca przyszłego roku i potrwają do końca czerwca 2023 r. Program w sumie kosztować będzie ponad 5,8 mln zł, z czego dofinansowanie unijne wynosi prawie 5,2 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum