• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Światowy Dzień bez Tytoniu: wczesne wykrycie raka płuc daje szanse na wyleczenie u około 80-90 proc. pacjentów.

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia31 maja 2021 16:41

Na liście 10 najczęstszych przyczyn chorób w Europie, palenie tytoniu znajduje się na drugim miejscu i jest odpowiedzialne za 12,3% chorób - przypominają eksperci.

Światowy Dzień bez Tytoniu: wczesne wykrycie raka płuc daje szanse na wyleczenie u około 80-90 proc. pacjentów.
Specjaliści z BCO zapraszają do udziału w programie wykrywania raka płuca; FOT. Materiały prasowe
  • 31 maja na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu
  • W tym dniu Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w szczególny sposób kładzie nacisk na profilaktykę raka płuca
  • Wczesne wykrycie tego nowotworu daje szanse na wyleczenie u około 80-90 proc. pacjentów

31 maja obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu. Palenie tytoniu jest przyczyną wielu schorzeń oraz przedwczesnej śmierci. W Europie, na liście 10 najczęstszych przyczyn chorób, palenie tytoniu znajduje się na drugim miejscu i jest odpowiedzialne za 12,3% chorób.

W tym dniu Białostockie Centrum Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w szczególny sposób kładzie nacisk na profilaktykę raka płuca i zaprasza mieszkańców województw podlaskiego i lubelskiego do wykonania badania niskodawkowej tomografii komputerowej (NDTK) wraz z konsultacją u specjalisty.

Program wczesnego wykrywania raka płuca

Działania prowadzone są w ramach projektu pn. „Program profilaktyczny wczesnego wykrywania raka płuca w województwach lubelskim i podlaskim”.

- Rak płuca to nowotwór o jednym z najczęstszych rozpoznań i wyniki jego leczenia są, niestety, niezadowalające. Problemem w przypadku raka płuca jest fakt późnego rozpoznania nowotworu, co uniemożliwia jego skuteczne leczenie. W Polsce rocznie rozpoznawanych jest około 22 tysięcy przypadków raka płuca i około 20 tysięcy stwierdzamy zgonów z powodu tego nowotworu - przypomina prof. Ewa Sierko, koordynator naukowy projektu, kierownik oddziału radioterapii Białostockiego Centrum Onkologii.

- Programem niskodawkowej tomografii komputerowej objęto osoby z grupy szczególnego ryzyka, które długo paliły papierosy, u których rozpoznanie tego nowotworu może być najbardziej prawdopodobne. Wczesne wykrycie raka płuca daje szanse na wyleczenie u około 80-90 proc. chorych - podkreśla prof. Sierko.

- Badanie jest bezbolesne, trwa około dziesięć minut - zaznaczyła dr Eryka Karbowska, kierownik zakładu tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego BCO.

- W ramach projektu planujemy przyjąć 1600 pacjentów. Ponad 400 osób skorzystało z wizyt wynikowych z lekarzami specjalistami z dziedziny onkologii, pulmonologii i torakochirurgii - informuje nas BCO.

Projekt potrwa do 2023 roku

- Zakwalifikowaliśmy już około 600 pacjentów, więc mamy jeszcze dużo miejsc i zapraszamy do zgłaszania. Realizację projektu planujemy zakończyć 30 czerwca 2023 roku. Aby każdy z pacjentów miał możliwość skorzystania z dodatkowej tomografii komputerowej, która jest przewidziana po dwunastu miesiącach przewidujemy zakończenie rekrutacji na maj 2022 roku - mówi Justyna Jabłońska, kierownik projektu.

BCO zachęca do zgłaszania się na badania. Szczegółowe informacje i zapisy na badania pod numerem 603 241 247.

W bezpłatnych badaniach mogą wziąć udział osoby, które spełniają, m.in. następujące kryteria: wiek 55-74 lata z konsumpcją tytoniu większą lub równą 20 paczkolat, okresem abstynencji tytoniowej nie dłuższym niż 15 lat.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum