• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Światowy Dzień Tarczycy

Autor: KL/Rynek Zdrowia • • 25 maja 2015 15:52

25 maja 2015 r. na całym świecie obchodzony jest Dzień Tarczycy. W Europie tego samego dnia rozpoczyna się Tydzień Walki z Rakiem. Z tej okazji rusza kampanii "Motyle pod ochroną".

Eksperci zwracają uwagę, że rak tarczycy to jeden z nowotworów, którego wskaźnik zachorowalności wciąż rośnie.

Według danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2011 r. raka tarczycy zdiagnozowano u 2,5 tysiąca pacjentów. Szacuje się, że w Polsce każdego roku rak tarczycy może dotyczyć nawet 3,5 tysiąca osób w rożnym wieku. U kobiet występuje ponad trzykrotnie częściej niż u mężczyzn.

Trudno określić, dlaczego rak tarczycy rozwija się u danej osoby. Prawdopodobieństwo jego wystąpienia zwiększa się u osób, które zostały poddane radioterapii w obrębie głowy, szyi czy klatki piersiowej.

- Najnowsze badania Uniwersytetu Columbia w USA wskazują, że na raka tarczycy również narażone mogą być kobiety w okresie 5 lat po zakończeniu radioterapii raka piersi - zaznacza prof. Marek Dedecjus, kierownik Kliniki Endokrynologii Onkologicznej i Medycyny Nuklearnej w Centrum Onkologii w Warszawie.

Najczęściej występującymi są rak brodawkowaty i rak pęcherzykowy - określane wspólnym mianem "dobrze zróżnicowanych". Wcześnie rozpoznane, mają bardzo duże szanse na pełne wyleczenie. Dwa kolejne typy raka tarczycy - rak anaplastyczny i rak rdzeniasty mają odmienną biologię.

Rak anaplastyczny to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów. Na szczęście występuje rzadko, zwykle w 7-8. dekadzie życia. Rak rdzeniasty zbudowany jest z komórek C, które są różne od komórek pęcherzykowych tarczycy. Leczenie raka rdzeniastego jest trudniejsze, a odsetek wyleczeń mniejszy chociaż wczesna diagnoza i podjęcie odpowiedniej terapii dają spore szanse na powrót do zdrowia - dzieje się tak niemal w 90% przypadków. 

Rak tarczycy najczęściej objawia się w postaci wyczuwalnych zgrubień w przedniej części szyi - guzków. Jego symptomem jest także powiększenie węzłów chłonnych szyi, chrypka, zmiana barwy głosu, czy trudności z przełykaniem.

Nawet wyleczony rak tarczycy pozostawia nieodwracalne zmiany w organizmie.

Jedną z najbardziej skutecznych metod wczesnego wykrycia raka tarczycy jest USG tarczycy; pozwala wykryć bardzo małe zmiany w strukturze gruczołu, których nie sposób wyczuć za pomocą dotyku. Badanie USG nie może dać odpowiedzi co do charakteru zmiany (łagodna czy złośliwa), ale jego wynik umożliwia podjęcie decyzji co do dalszej diagnostyki.

Jeżeli wynik badania USG naszego gruczołu tarczowego nie wykazuje żadnych odchyleń od stanu prawidłowego, nie ma potrzeby powtarzania badania wcześniej, niż po dwóch latach. Jeżeli w USG stwierdzono zmiany w tarczycy, konieczna jest ocena specjalisty endokrynologa i ewentualnie biopsja tarczycy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum