• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Światowy Dzień Onkologii: Marsz Zdrowia przeszedł przez Gorzów

Autor: RR/Rynek Zdrowia • • 04 października 2013 14:03

"Rób cytologię", "Wybierz zdrowie", "Nie dla raka" - takie hasła towarzyszyły pierwszemu marszowi, jaki zorganizowany został w Gorzowie Wielkopolskim z okazji przypadającego w piątek (4 października) Światowego Dnia Onkologii.

Światowy Dzień Onkologii: Marsz Zdrowia przeszedł przez Gorzów
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ponad 150 uczniów gorzowskich szkół ponadgimnazjalnych przeszło przez ulice Gorzowa w I Lubuskim Marszu „Badam się, więc mam pewność”.

- Rak szyjki macicy powoduje 5,2% zachorowań na nowotwory złośliwe kobiet zamieszkujących województwo lubuskie i prowadzi do 5,6% ich zgonów, co stanowi statystycznie najwyższą umieralność w Polsce - przypomniał kierownik Lubuskiego Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy, Mariusz Stępień.

W ubiegłym roku w Gorzowie zorganizowana została konferencja "Wyprzedź raka", na której najwybitniejsi specjaliści w dziedzinie ginekologii, onkologii ginekologicznej i ochrony zdrowia dyskutowali wspólnie nad możliwościami poprawy statystyk umieralności kobiet na raka szyjki macicy.

- To nowotwór, który dzięki skutecznej profilaktyce może zostać niemal całkowicie wyeliminowany. Dlatego też koniecznym jest przypominanie kobietom o odpowiedzialności za własne zdrowie - mówiła podczas marszu senator Helena Hatka, która zajmuje się problemem profilaktyki nowotworowej już od lat.

Marsz, który przeszedł ulicami Gorzowa zorganizowany został przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Gorzowie Wlkp. oraz Wojewódzki Ośrodek Koordynujący Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum