• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Polskie Towarzystwo Onkologiczne apeluje o poprawę finansowania wyrobów medycznych

Autor: oprac. JKB • Źródło: PTO, Rynek Zdrowia07 lipca 2022 11:00

Polskie Towarzystwo Onkologiczne wydało stanowisko dotyczące poprawy finansowania wyrobów medycznych przeznaczonych dla pacjentów onkologicznych. Zarząd popiera poprawę sytuacji pacjentów w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne apeluje o poprawę finansowania wyrobów medycznych
PTO popiera postulaty o poprawieniu sytuacji pacjentów onkologicznych. Fot. AdobeStock
  • Polskie Towarzystwo Onkologiczne wydało oficjalne stanowisko w sprawie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie
  • PTO w pełni popiera postulaty dotyczące poprawę sytuacji pacjentów onkologicznych, którzy korzystają ze wspomnianych wyrobów medycznych
  • - Poziom ich finansowania w zakresie limitu jest zbyt niski, dużą część kosztów zaopatrzenia medycznego pokrywają sami chorzy – podkreślił zarząd PTO

Oficjalne stanowisko w imieniu pacjentów onkologicznych

W ostatnim czasie pojawiło się oficjalne stanowisko Polskiego Towarzystwa Onkologicznego, które zostało poświęcone wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Zdaniem Zarządu Głównego PTO, urealnienie i zaktualizowanie wyceny jest konieczne dla poprawy zaopatrzenia w wyroby pacjentów.

"Polskie Towarzystwo Onkologiczne popiera postulaty mające na celu poprawę sytuacji pacjentów onkologicznym w zakresie zaopatrzenia w wyroby medyczne wydawane na zlecenie niezbędne do ich codziennego funkcjonowania, włączając w to przede wszystkim protezy piersi, peruki, protezy kończyn czy worki stomijne. Poziom ich finansowania w zakresie limitu jest zbyt niski, dużą część kosztów zaopatrzenia medycznego pokrywają sami chorzy, powinien więc on podlegać okresowej, niezależnej ocenie w celu urealnienia wyceny" – tak brzmi pełna treść stanowiska.

Trwają prace nad nowelizacją ustawy

Przypomnijmy: wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski w odpowiedzi na interpelację podkreślił, że w resorcie trwają zaawansowane prace nad nowelizacją ustawy dotyczącą wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Podał także termin, gdy projekt trafi do konsultacji.

"W Ministerstwie Zdrowia trwają zaawansowane prace nad nowelizacją Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 29 maja 2017 roku w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Projekt zmian w rozporządzeniu powinien być przekazany do konsultacji publicznych najpóźniej do końca sierpnia br. Zakres proponowanych zmian zostanie przedstawiony w projekcie z możliwością zgłaszania uwag z terminem 21 dni" – wyjaśnił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum