• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Spór o nowy szpital onkologiczny. Prof. Wróbel pisze list otwarty, dyrektor odpowiada

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP31 grudnia 2021 11:06

Prof. Tomasz Wróbel napisał list otwarty ws. nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu. "Nie monopolizacji i walce o zasoby kadrowe i finansowe między publicznymi szpitalam".  Dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii odpowiedział.

Spór o nowy szpital onkologiczny we Wrocławiu. Foto: PAP/Maciej Kulczyński
  • Kierownik Kliniki Hematologii Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu prof. Tomasz Wróbel napisał w czwartek list do władz samorządu województwa i dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii. 
  • Chodzi o nowy szpital onkologiczny. 
  • Zdaniem prof. Wróbla, nowa nazwa Dolnośląskie Centrum, Onkologii, Pulmonologii i Hematologii w odniesieniu do hematologii jest nadużyciem, które wprowadza w błąd pacjentów oraz środowisko medyczne.
  • Prof. Adam Maciejczyk odpowiedział: podkreślam, że hematologia nie jest tworzona w nowym szpitalu de novo. Kontynuujemy zatrudnianie tego samego, doświadczonego personelu, który, co warto podkreślić, jako jeden z pierwszych w Polsce, wykonywał przeszczepienia komórek macierzystych. 

List prof. Tomasza Wróbla ws. nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu 

Pilotaż sieci onkologicznej zostanie przedłużony. Jest nowy termin

Krajowa Sieć Onkologiczna. Ta rewolucja nie uda się bez sprawnego systemu informatycznego

"W interesie naszych pacjentów jest zrównoważony rozwój specjalistycznych ośrodków, a nie monopolizacja i walka o zasoby kadrowe i finansowe między publicznymi szpitalami" - napisał m.in. w swoim obszernym wystąpieniu prof. Tomasz Wróbel.

„Klinika Hematologii USK jest wiodącym ośrodkiem, leczącym pacjentów z chorobami krwi w regionie. W liście otwartym, adresowanym do marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego i dyrektora Dolnośląskiego Centrum Onkologii prof. Adama Maciejczyka, prof. Wróbel zwraca uwagę na zagrożenia dla hematologii, związane z budową nowego szpitala onkologicznego we Wrocławiu” – czytamy w komunikacie.

Szpital ma być gotowy w 2025 r., a koszt jego budowy szacuje się na około 700 mln zł. Powstaje z połączenia Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Dolnośląskiego Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc. Jednak już teraz DCO zmieniło nazwę na Dolnośląskie Centrum, Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Ten ostatni człon zaniepokoił szefa uniwersyteckiej kliniki, w której pracuje – jak napisano – wybitna akademicka kadra, w której rocznie wykonuje się ponad 120 transplantacji szpiku, udziela się 14 tys. porad ambulatoryjnych i 11 tys. hospitalizacji.

Zdaniem prof. Wróbla, nowa nazwa DCO w odniesieniu do hematologii jest nadużyciem, które wprowadza w błąd pacjentów oraz środowisko medyczne.

„Słowo Centrum sugeruje bowiem ośrodek o najwyższym stopniu referencyjności. Wszystkie dane wskazują jednak, że takim Centrum dla mieszkańców naszego regionu jest Klinika Hematologii USK” – napisał kierownik kliniki, apelując do marszałka oraz dyrektora DCO o wyjaśnienie, jakie merytoryczne przesłanki stoją za zmianą nazwy i jakimi zasobami w dziedzinie hematologii dysponuje ten ośrodek, aby uzurpować sobie prawo do nazwy Dolnośląskiego Centrum Hematologii.

Prof. Adam Maciejczyk w liście odpowiada na zarzuty ws. nowego szpitala onkologicznego

Senat UM zaniepokojony konsolidacją szpitali. "Potrzebna debata na temat onkologii"

Prof. Maciejczyk w swojej odpowiedzi na list przypomniał, że utworzone Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii jest kontynuatorem działalności realizowanej od kilkudziesięciu lat przez trzy łączące się szpitale - Dolnośląskie Centrum Onkologii, Dolnośląskie Centrum Chorób Płuc i Dolnośląskie Centrum Transplantacji Komórkowych.

"Podkreślam, że hematologia nie jest tworzona w nowym szpitalu de novo. Kontynuujemy zatrudnianie tego samego, doświadczonego personelu, który, co warto podkreślić, jako jeden z pierwszych w Polsce, wykonywał przeszczepienia komórek macierzystych - w 1987 roku pierwsze przeszczepienie autologicznych komórek macierzystych, w roku 1989 pierwsze allogeniczne od dawcy rodzinnego, w 1996 z krwi pępowinowej (wspólnie z ośrodkiem warszawskim) i w 1997 od dawcy niespokrewnionego (jednocześnie z ośrodkiem katowickim). Wszystkie te zabiegi ośrodek wykonał jako pierwszy w województwie dolnośląskim. Łącznie to ponad 1400 przeszczepień komórek krwiotwórczych" - napisał prof. Adam Maciejczyk.

"Uprzejmie informuję również, że ośrodek jest akredytowany przez dwie najważniejsze instytucje monitorujące transplantacje komórek krwiotwórczych na świecie: European Group for Blood and Marrow Transplantation (EBMT) od 1994 roku i amerykański National Marrow Donor Program (NMDP) od 2002 roku" - dodał dyrektor DCO.

Wyjaśnił, że placówka jest akredytowana do przeprowadzania szkolenia specjalizacyjnego w zakresie chorób wewnętrznych, hematologii, transplantologii klinicznej i immunologii klinicznej.

Ośrodek zatrudnia specjalistów z zakresu hematologii, transplantologii klinicznej i immunologii klinicznej, a także lekarzy w trakcie specjalizacji z hematologii oraz z transplantologii klinicznej, również z innych ośrodków. Nasi lekarze są ekspertami w leczeniu wszystkich nowotworów układu krwiotwórczego, także anemii aplastycznej oraz przeszczepiania komórek krwiotwórczych, w tym także szczególnie złożonej opieki potransplantacyjnej, obejmującej terapie komórkowe (DLI).

"Nasz szpital posiada status Instytucji Naukowej. Pracownicy ośrodka biorą udział w wielu międzynarodowych i krajowych projektach badawczych (w tym będąc inicjatorami i koordynatorami - Polskiej Grupy Badawczej Białaczek i Chłoniaków oraz European Group for Blood and Marrow Transplantation), są członkami międzynarodowych towarzystw (European Hematology Association, European Group for Blood and Marrow Transplantation), autorami i współautorami ponad 200 doniesień naukowych z ponad 2200 cytowań oraz głównymi wykonawcami i współwykonawcami projektów sponsorowanych przez EU (m.in. StemNet)" - napisał Maciejczyk.

Dodał, że zgodnie z opracowaniem analitycznym AOTMiT z dnia 26.06.2019 ośrodek został zakwalifikowany na III (najwyższy) poziom referencyjny. Jest wysokospecjalistyczną jednostką, obejmuje pacjentów pełną opieką w zakresie diagnostyki i leczenie każdego typu nowotworu hematologicznego, posiada oddział hematologiczny z pododdziałem intensywnej opieki hematologicznej (umożliwiającym hospitalizacje w warunkach ubogobakteryjnych), z pododdziałem leczenia dziennego i przyszpitalną poradnią hematologiczną oraz dysponuje ośrodkiem przeszczepiania krwiotwórczych komórek macierzystych.

"Centrum Hematologiczno-Transplantacyjne Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii realizuje każdy rodzaj terapii w zakresie najwyższego poziomu referencyjnego, w tym z dostępem do wszystkich programów lekowych MZ w zakresie hematoonkologii oraz ratunkowym dostępem do technologii lekowych (RDTL), które dają gwarancje nowoczesnego i kompleksowego leczenia chorób nowotworowych układu krwiotwórczego" - poinformował prof. Maciejczyk.

Dodał, że szpital jest obecnie jedynym ośrodkiem na Dolnym Śląsku, będącym jednocześnie ośrodkiem transplantacyjnym i ośrodkiem dawców szpiku, posiadającym zaplecze i zasoby do kompleksowego typowania HLA, doboru niespokrewnionych dawców komórek macierzystych i ich przeszczepiania, co zapewnia kompleksowość obsługi pacjenta hematologicznego, kwalifikowanego do transplantacji.

Natomiast Krajowy Bank Dawców Szpiku (KBDSz), składający się z Ośrodka Dawców Szpiku i Laboratorium Badania Antygenów Zgodności Tkankowej (HLA) funkcjonuje od 1994 roku i posiada pozwolenie MZ na prowadzoną w pełnym zakresie działalność. KBDSz zarejestrował w bazie Centralnego Rejestru Niespokrewnionych Potencjalnych Dawców Szpiku i Krwi Pępowinowej Poltransplant 13 369 dawców.

"Dawcy z naszego rejestru są aktywowani na wniosek polskich i zagranicznych ośrodków doborowych (łącznie do 22 krajów). Ogółem w 2020 roku wykonano 80 procedur doboru dawcy niespokrewnionego oraz wykonano 204 typowania HLA w ramach doboru dawcy rodzinnego dla pacjentów DCO, pacjentów Kliniki Hematologii USK we Wrocławiu oraz ośrodków w Gliwicach i Lublinie" - napisał prof. Maciejczyk.

Poinformował, że w 2021 roku, nawet w trudnych warunkach pandemii, wykonaliśmy 49 przeszczepień, w tym 6 szczególnie wymagających zabiegów transplantacji od dawcy haploidentycznego.

Następnie dyrektor ośrodka wyliczył pozwolenia resortu zdrowia na wszystkie wykonywane procedury medyczne i zabiegi w DCO.

"Podsumowując, chciałbym podkreślić gotowość Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii do współpracy z Katedrą i Kliniką Hematologii, Nowotworów Krwi i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, zarówno w zakresie działalności klinicznej, jak i naukowej" - napisał prof. Maciejczyk.

Milion Polaków z nowotworami i 131 rezydentów onkologii. Specjalizacja dla "pasjonatów i naukowców"

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum