• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjalistka o rehabilitacji po leczeniu raka piersi: potrzebny jest efektywny wysiłek

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 23 marca 2017 19:17

Po leczeniu raka piersi ważna jest szeroko rozumiana rehabilitacja: zarówno fizjoterapia, jak i wsparcie psychospołeczne - mówiła w czwartek (23 marca) dr Hanna Tchórzewska-Korba, kierownik Zakładu Rehabilitacji Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie, podczas konferencji "Wszystko o raku piersi".

Specjalistka o rehabilitacji po leczeniu raka piersi: potrzebny jest efektywny wysiłek
Po leczeniu raka piersi potrzebny jest efektywny wysiłek. Fot. Fotolia

- Co dzieje się z kobietą, która była leczona z powodu nowotworu piersi? Deformacja ciała wynikająca albo ze zmniejszenia obszaru piersi albo z jej amputacji wpływa na obniżenie poczucia własnej wartości oraz zaburzenie tożsamości płciowej i koherencji społecznej, tj. spójności w postrzeganiu swojej roli jako kobiety, żony, pracownika, itd. - wskazywała specjalista.

Dodała, że jeśli chodzi o zakres samej fizjoterapii, to jej celem jest przyspieszenie powrotu do zdrowia oraz profilaktyka wtórnego obrzęku limfatycznego lub jego leczenie zachowawcze. Przypomniała, że jednym z elementów rehabilitacji jest operacja odtworzenia piersi.

- Po fizjoterapii pacjentka przechodzi do nowego etapu - poprawiania jakości swojego życia. Chodzi o zachowanie sprawności, co można osiągnąć nie tylko poprzez rehabilitację (ma ona miejsce wtedy, gdy są wskazania medyczne), ale głównie poprzez codzienną aktywność fizyczną: permanentny, efektywny wysiłek. Nie wystarczy raz w roku wyjechać na narty i raz w roku na żagle - ruch powinien nam towarzyszyć każdego dnia - zauważyła szefowa Zakładu Rehabilitacji CO-I.

Wskazała, że choć aktywność fizyczna jest dla zachowania sprawności kluczowa, bardzo istotne jest dostosowanie jej rodzaju do możliwości konkretnej osoby tak, aby nie okazała się ona ani niewystarczająca ani zbyt obciążająca. Chodzi także o to, aby nie zwiększyć ryzyka wystąpienia obrzęków limfatycznych, które mogą pojawić się nawet kilkanaście lat po przebytym zabiegu operacyjnym.

- Za najlepsze rodzaje aktywności dla pacjentek po leczeniu raka piersi uważamy pływanie oraz nordic walking, a ponadto wszelkiego rodzaju marsze i marszobiegi oraz jazdę na rowerze. Biegania nie polecam, choćby ze względu na możliwość wystąpienia problemów z bólem pleców - mówiła dr Tchórzewska-Korba.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum