PAP/Rynek Zdrowia | 24-05-2013 16:33

Specjalista o prewencyjnym usunięciu tarczycy: to słuszna decyzja

10 proc. wszystkich nowotworów ma charakter dziedziczny - posiadanie zmutowanego genu po przodku oznacza dla jego nosicieli wysokie ryzyko zachorowania. Obok raka piersi i jajnika do tej grupy należy też rak rdzeniasty tarczycy.

Ten nowotwór tarczycy aż w 25 proc. przypadków jest uwarunkowany genetycznie - aby uniknąć choroby, profilaktycznie usuwa się zagrożony narząd. Zabiegi są przeprowadzane nawet u rocznych dzieci - przypominają onkolodzy w przededniu przypadającego w sobotę Światowego Dnia Tarczycy.

Jak poinformował specjalista chirurgii onkologicznej z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 5 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach dr hab. Jan Włoch, który przeprowadził w 1997 r. jako pierwszy w Polsce operację profilaktycznego wycięcia tarczycy, zagrożenie zachorowaniem w razie posiadania mutacji jest nawet poważniejsze, niż w przypadku raka piersi.

Ryzyko, że nosicielka zmutowanego genu zachoruje na raka piersi do 70. roku życia wynosi 80-85 proc., natomiast w przypadku raka rdzeniastego tarczycy jest to aż ponad 95 proc. do 40 roku życia. - Patrząc statystycznie wiemy, że niemal u każdego nosiciela choroba wystąpi do 40. roku życia, choć może do tego dojść nawet w pierwszym lub drugim roku życia - wskazał Jan Włoch.

Ryzyko przekazania choroby własnym dzieciom wynosi 50 proc. 

- Minęło ponad 15 lat obserwacji leczonych pacjentów i możemy powiedzieć, że podjęcie decyzji o profilaktycznej operacji redukującej ryzyko zachorowania było słuszne. Obserwacja ponad 60 nosicieli mutacji, u których przeprowadziłem operację profilaktycznego wycięcia tarczycy, wskazuje na bezobjawowy przebieg u wszystkich operowanych chorych i zachęca do stosowania tej operacji - mówił Jan Włoch. Ostatni taki zabieg przeprowadził w katowickiej klinice w ubiegłym tygodniu: tarczycę usunął 2,5-letniemu dziecku, a kilka lat wcześniej - jego matce.

Jak zapewnił, decyzję o usunięciu tarczycy, w razie potwierdzającego nosicielstwo wyniku badań genetycznych, podejmuje aż 95 proc. badanych.