• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjalista: nowotwory u kobiet są łatwe do wykrycia w poradni. Konieczne wczesne badania

Autor: oprac. SzB • Źródło: mat. prasowe, Rynek Zdrowia29 czerwca 2022 16:27

Nowotwory u kobiet są łatwe do wykrycia w poradni. Lekarze jednak podkreślają, że konieczne są wczesne badania. No i ważna jest także regularność. Także same panie mogą sobie pomóc samobadaniem. Kobieta jest w stanie wykryć zmianę w piersi do pół centymetra a lekarz badając palpacyjnie - do centymetra - podkreśla dr n. med. Michał Bulsa.

Specjalista: nowotwory u kobiet są łatwe do wykrycia w poradni. Konieczne wczesne badania
Nowotwory u kobiet są łatwe do wykrycia w poradni. Konieczne szybkie badania. Fot. mat. prasowe
  • Po pandemii mamy "wysyp" nowotworów. Zaskakuje wiek pacjentek zapadających na nie.
  • To panie w przedziale między 30-40 lat - mówi  dr n. med. Michał Bulsa, specjalista położnictwa i ginekologii z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim
  • Lekarz podkreśla, że kobiety, które nie były na kontroli dwa, maksymalnie trzy lata, często trafiają teraz z zaawansowanym nowotworem
  • - Na polu profilaktyki przegrywamy - przyznaje lekarz z gorzowskiej placówki
  • Cytologia, biopsja endometrium, mammografia, ale i samobadanie. Te m.in. badania pozwalają uniknąć raka w zaawansowanym stadium

"Po pandemii mamy wysyp nowotworów"

Nowotwory u kobiet łatwe do wykrycia w poradni. Lekarze jednak podkreślają, że konieczne są szybkie badania.

- Po pandemii mamy wysyp nowotworów. A to co jest najbardziej przerażające, to wiek pacjentek zapadających na nie. To panie w przedziale między 30-40 lat - wyjaśnia dr n. med. Michał Bulsa, specjalista położnictwa i ginekologii z Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wielkopolskim. 

Podkreśla także, że często kobiety, które nie były na kontroli dwa, maksymalnie trzy lata, trafiają teraz do lekarza z zaawansowanym nowotworem.

- Na polu profilaktyki przegrywamy. W przypadku raka szyjki macicy, robiąc regularne badania możemy nie dopuścić do jego rozwoju – tłumaczy lekarz z gorzowskiej placówki. 

Nie tylko cytologia

Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników zaleca wykonywanie cytologii przynajmniej raz w roku. Program tzw. przesiewowy, który oferuje Narodowy Fundusz Zdrowia to cytologia raz na trzy lata. Lekarze jednak przypominają, że można wykonywać te badania również bezpłatnie - poza wspomnianym programem.

- Tylko systematyczna cytologia daje szanse na wczesne wykrycie choroby - zaznacza Michał Bulsa.

W Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim wykonywane są ponadto zabiegi biopsji endometrium.

Pozwalają one na wykrycie chorób nowotworowych. Jest to o tyle korzystne dla pacjentki, że nie musi ona całego dnia spędzić w szpitalu.

Samo pobranie materiału badania trwa zaledwie trzy minuty i jest wykonywane w gabinecie poradni.

Jakie są wskazania do biopsji endometrium? - Między innymi jeśli podczas badania USG stwierdzimy podejrzenie rozrostu endometrium, czyli kiedy jest za grube - wyjaśnia dr Michał Bulsa.

Równie istotna jest mammografia i samobadanie

Kiedy panie powinny zgłaszać się do ginekologa? Lekarz tłumaczy, że w przypadku młodych kobiet, które nie zauważają u siebie żadnych niepokojących objawów, kontrola i cytologia raz w roku wystarczą. 

- Panie w wieku okołomenopauzalnym powinno zaniepokoić choćby nieprawidłowe krwawienie. Z reguły nic za tym złego się nie kryje, ale lepiej  to sprawdzić - dodaje specjalista.

Choć statystycznie rak endometrium zajmuje czwarte miejsce pod względem częstości występowania, to w ciągu roku dotyka to od pięciu do nawet dziewięciu tysięcy kobiet.

Istotna jest także mammografia. Dla pacjentek powyżej 50. roku życia dedykowany jest program profilaktyczny.

- Oczywiście złotym standardem po za badaniem mammograficznym piersi jest samobadanie po każdej miesiączce. Kobieta jest w stanie wykryć zmianę w piersi do pół centymetra a lekarz badając palpacyjnie - do centymetra. Różnica jest diametralna, dwukrotna. Zatem to sama pacjentka może sobie pomóc - zaznacza Bulsa. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum