• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjaliści: rak z komórek Merkla to rzadki nowotwór o wyjątkowej złośliwości

Autor: MAK/Rynek Zdrowia • • 02 lutego 2021 17:12

Zbliżający się światowy Dzień Walki z Rakiem (4 lutego), między innymi ma na celu zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej profilaktyki i możliwości chorób nowotworowych. Jedną z nich jest rzadki i bardzo agresywny nowotwór - rak z komórek Merkla.

Specjaliści: rak z komórek Merkla to rzadki nowotwór o wyjątkowej złośliwości
Przed rozpoczęciem leczenia MCC należy wykonać pacjentowi badanie USG; FOT. PTWP
  • Rak z komórek Merkla (Merkel cell carcinoma - MCC) jest rzadkim nowotworem skóry o bardzo wysokiej złośliwości. W stadium przerzutowym z rokowaniem niemal dwukrotnie gorszym niż czerniak.
  • Rozpoznanie wstępne MCC ustala się na podstawie badania wzrokowego oraz fizykalnego pacjenta. Konieczne jest również pobranie materiału do badania histopatologicznego za pomocą biopsji
  • Leczenie pacjentów z rakiem skóry z komórek Merkla uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. Stosuje się, m.in. interwencję chirurgiczną, radio- i chemioterapię oraz immunoterapię


Rak z komórek Merkla daje szybkie przerzuty do węzłów chłonnych oraz narządów wewnętrznych. Ten typ raka wywodzi się z prawdopodobnie z komórek neuroendokrynnych. Najczęstszą lokalizacją tego nowotworu jest skóra głowy i szyi (44-48% przypadków), następnie skóra kończyny górnej (ok. 19% przypadków) i dolnej (16-20% przypadków).

Zaczyna się od twardych, niebolesnych guzków

- Ten rodzaj nowotworu jest niezwykle rzadki. Pojawia się u 2-3 osób na milion mieszkańców. W naszym kraju na raka Merkla choruje około 70 osób - informuje prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowego Instytutu Badawczego w Warszawie.

Rak z komórek Merkla występuje głównie u osób starszych po 70.-80. roku życia, 2-3 razy częściej u mężczyzn niż u kobiet. Wśród głównych czynników ryzyka wystąpienia raka z komórek Merkla wymienia się, między innymi: długotrwałą ekspozycję na promieniowanie słoneczne (UVA) oraz zaburzenia układu immunologicznego, na przykład u osób przyjmujących leki immunosupresyjne.

Rak z komórek Merkla często współistnieje z innymi rodzajami nowotworów, do których należą: chłoniak Hodgkina, chłoniak B-komórkowy, przewlekła białaczka limfatyczna, rak piersi, rak krtani.

- Początkowo nowotwór przyjmuje postać twardych, niebolesnych guzków, najczęściej zlokalizowanych na głowie i szyi. Zmiany występują rzadziej na nogach i rękach, jednak mogą pojawić się w każdej okolicy ciała. Zazwyczaj są to czerwone, purpurowe, fioletowe lub cieliste guzki o różnej wielkości - wyjaśnia prof. Rutkowski.

- Rozpoznanie wstępne ustala się na podstawie badania wzrokowego oraz fizykalnego pacjenta. Konieczne jest również pobranie materiału do badania histopatologicznego za pomocą biopsji. Ocena nie jest łatwa, gdyż rak z komórek Merkla należy do nowotworów o niskim zróżnicowaniu I wymaga różnicowania z innymi podobnymi nowotworami. W związku z tym rozpoznanie wymaga wykonania badań immunohistochemicznych - wyjaśnia specjalista.

Zwraca uwagę, że przed rozpoczęciem leczenia należy wykonać pacjentowi badanie ultrasonograficzne (USG) regionalnego spływu chłonki, tomografię komputerową (TK) klatki piersiowej i jamy brzusznej - tak, aby wykluczyć ewentualne przerzuty. Wskazana może być również biopsja węzła wartownika, w niektórych przypadkach również pozytonowa tomografia emisyjna. Badania te są konieczne z uwagi na bardzo agresywny charakter choroby.

Leczenie chirurgiczne, napromienianie, immunoterapia

Leczenie pacjentów z rakiem skóry z komórek Merkla uzależnione jest od stopnia zaawansowania choroby. W przypadku, kiedy choroba nie jest zaawansowana, stosuje się resekcję chirurgiczną, czyli wycięcie zmiany, ewentualnie z usunięciem węzłów chłonnych, jak również radio- i chemioterapię.

- Z kolei, gdy nie da się całkowicie usunąć guza nowotworowego jako leczenie uzupełniające stosuje się napromienianie, a czasem także leczenie systemowe. W przypadku dużego zaawansowania choroby od kilku lat na świecie istnieje również możliwość stosowania immunoterapii w leczeniu pacjentów z rakiem z komórek Merkla - wyjaśnia prof. Rutkowski.

- Jeśli chodzi o możliwość zastosowania immunoterapii w leczeniu pacjentów z rakiem z komórek Merkla w Polsce, to do tej pory była taka możliwość w ramach procedury Ratunkowego Dostępu do Technologii Medycznych (RDTL) lub obecnie Funduszu Medycznego. Jednak optymalne byłoby, aby leczenie immunoterapią było dostępne w programie lekowym - zwłaszcza, że dotyczy to ok. 20 osób rocznie - podsumowuje prof. Piotr Rutkowski.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum