• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjaliści: rak prostaty będzie w Polsce leczony na poziomie europejskim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 09 stycznia 2014 15:33

Zgodnie z nową listą refundacyjną, która obowiązuje od 1 stycznia 2014 r., chorym na zaawansowanego raka prostaty finansowany będzie lek ostatniej szansy. Dzięki temu będziemy mogli leczyć pacjentów na europejskim poziomie - oceniają eksperci.

Specjaliści: rak prostaty będzie w Polsce leczony na poziomie europejskim
- Bardzo na to liczyliśmy. Finansowanie tej terapii w ramach programu lekowego oznacza możliwość leczenia chorych, którym dotychczas nie mieliśmy już nic do zaoferowania - powiedział PAP prof. Piotr Wysocki z Oddziału Chemioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu.

Chodzi o octan abirateronu, który reprezentuje nową generację leków hormonalnych stosowanych w leczeniu raka prostaty. Jest on przeznaczony dla pacjentów z zaawansowanym rakiem gruczołu krokowego, u których przestała działać standardowa hormonoterapia (tzw. rak prostaty oporny na kastrację), a choroba postępuje w trakcie lub po chemioterapii.

- Dla tych pacjentów jest to lek ostatniej szansy, który wyraźnie wydłuża ich przeżycie i pozwala utrzymać dobrą jakość życia - wyjaśnił prof. Wysocki.

W Polsce chorzy mogli go otrzymywać w ramach chemioterapii niestandardowej. Możliwość ta skończyła się jednak w praktyce z dniem 29 kwietnia 2013 r., kiedy to Rada Przejrzystości Agencji Oceny Technologii Medycznych (AOTM) zarekomendowała stosowanie leku na tych zasadach pod warunkiem obniżenia jego ceny do poziomu mieszczącego się w granicach efektywności kosztowej.

Oddziały Narodowego Funduszu Zdrowia zaczęły wówczas zwracać ośrodkom leczącym pacjentów octanem abirateronu ok. 3,7 tys. zł za opakowanie, podczas gdy jego faktyczna cena wynosiła 16-17 tys. zł. W rezultacie za resztę musiałby zapłacić szpital albo pacjent, dlatego ośrodki przestały występować do NFZ o to leczenie.

Według prof. Marka Sosnowskiego z I Kliniki Urologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi octan abirateronu jest nowoczesnym lekiem o efektywnym działaniu, dobrze tolerowanym przez pacjentów, co potwierdziły badania kliniczne. Ma ugruntowaną pozycję w leczeniu tzw. opornego na kastrację raka stercza.

Eksperci przypomnieli, że w 2013 r. w Unii Europejskiej zarejestrowano kolejne dwa nowe leki stosowane w terapii zaawansowanego raka prostaty: zaliczany do nowoczesnej hormonoterapii enzalutamid (w czerwcu) oraz działający na przerzuty do kości dichlorek radu 223 (w listopadzie).
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum