• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjaliści: pacjenci ze szpiczakiem mnogim potrzebują nowoczesnych terapii

Autor: Artur Jurczyszyn, Maciej Krasnodębski/Rynek Zdrowia • • 03 października 2013 13:39

Dane epidemiologiczne wskazują, że w Polsce corocznie diagnozowanych oraz poddawanych leczeniu jest ponad 1,5 tys. pacjentów ze szpiczakiem mnogim. Aktualnie liczba żyjących chorych w naszym kraju szacowana jest na około 8 tys. osób.

Specjaliści: pacjenci ze szpiczakiem mnogim potrzebują nowoczesnych terapii
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
W ciągu ostatnich 12 lat do leczenia tej choroby zarejestrowano na świecie 7 nowych leków, co również przełożyło się na znaczące wydłużenie przeżycia całkowitego, które obecnie wynosi średnio 10 lat.

Szpiczak mnogi jest najczęstszą chorobą należącą do grupy dyskrazji plazmocytowych. Najczęstszą lokalizacją są kości płaskie, choć szpiczak może być również umiejscowiony w kościach długich, a także pozaszpikowo.

Patologia w szpiczaku mnogim obejmuje wiele tkanek i narządów, m.in.: układ krwiotwórczy, kostny, endokrynny, nerkowy, nerwowy, generuje także ból. Stąd kompleksowa i wielospecjalistyczna opieka nad chorymi stwarza szansę uzyskania wysokiej skuteczności leczenia, poprawy jakości życia oraz jego wydłużenia w dobrym komforcie.

7 września br. w Krakowie odbyła się II Międzynarodowa Konferencja pt.: "Kompleksowa terapia dyskrazji plazmocytowych w 2013 roku". Organizatorem spotkania była Fundacja Centrum Leczenia Szpiczaka z Krakowa. W trakcie konferencji poruszano zagadnienia dotyczące kompleksowej i wielospecjalistycznej terapii chorych ze szpiczakiem plazmocytowym, amyloidozą oraz chorobą Waldenstroema.

Konferencja pod przewodnictwem prof. Aleksandra B. Skotnickiego oraz dr. Artura Jurczyszyna z Kliniki Hematologii Szpitala Uniwerysteckiego w Krakowie zgromadziła wielu światowej sławy ekspertów, m.in.: prof. Rubena Niesvizky z USA, prof. Enrique Ocio z Hiszpanii czy prof. Giampaolo Merliniego z Włoch.

W kuluarach rozmawiano również o sytuacji związanej z dostępem do nowoczesnych i skutecznych terapii w Europie i w Polsce. Podsumowując polską sytuację dr Jurczyszyn zaznaczył, że system finansowania terapii polskich pacjentów nie gwarantuje uzyskania oczekiwanych wyników leczenia, podobnych do uzyskiwanych w innych krajach na świecie.

- Objęcie katalogiem chemioterapii kilku podstawowych i potrzebnych leków pomoże zoptymalizować leczenie chorych. Decyzje systemowe w sprawie takich leków jak bendamustyna, bortezomib czy lenalidomid mogą przełożyć się na poprawę wyników leczenia - podkreślił specjalista.

Badania jednoznacznie wskazują, że innowacyjne leki wydłużają czas do progresji choroby, wpływaja na jakość i znacząco wydłużają czas przeżycia. Organizatorzy i uczestnicy konferencji mają nadzieje, że przedstawione przez ekspertów zza granicy wzorce dostępu do innowacyjnych terapii w ich rodzimych krajach staną się inspiracją dla polskich decydentów, którzy w rezultacie ułatwią dostęp do bardziej skutecznego leczenia.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum