• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjaliści: musimy szybciej diagnozować choroby nowotworowe u dzieci

Autor: DKX/Rynek Zdrowia • • 15 lutego 2019 15:04

Każdego roku w Polsce u ok. 1100-1200 dzieci diagnozowany jest nowotwór - najczęściej są to białaczki, choroby układu krwiotwórczego. Stanowią one ok. 26 proc. wszystkich nowotworów wieku dziecięcego - informują twórcy kampanii edukacyjnej "Odpowiedź masz we krwi”.

Specjaliści: musimy szybciej diagnozować choroby nowotworowe u dzieci
Fot. archiwum

Dlatego 15 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa. którego celem jest zwrócenie uwagi na potrzebę wczesnego badania i diagnozowania chorób nowotworowych u dzieci.

Białaczki powstają, gdy nieprawidłowe komórki nowotworowe tworzą się w szpiku kostnym z niedojrzałych krwinek. Ze względu na przebieg choroby możemy wyróżnić dwa typy białaczek – ostrą i przewlekłą. W przypadku ostrych białaczek komórki nowotworowe namnażają się niezwykle szybko, upośledzając prawidłowe funkcjonowanie szpiku kostnego, a następnie działanie innych narządów . U dzieci najczęściej występują białaczki ostre. Przeważają ostre białaczki limfoblastyczne (ALL) z prekursorów limfocytów T i B, rzadziej rozpoznawane są ostre białaczki szpikowe (AML). Białaczki przewlekłe u dzieci występują rzadko.

Objawy, które warto skonsultować
Zwiększona męczliwość, senność, nawracające infekcje, krwawienia z nosa, skłonność do siniaczenia, wybroczyny na skórze, powiększenie wątroby, śledziony i węzłów chłonnych, a także bóle kończyn dolnych czy bóle głowy - to tylko niektóre z objawów ostrych białaczek u dzieci . Ze względu na to, że są to objawy niespecyficzne, mogą być przez rodziców kojarzone nie z potencjalną chorobą, lecz gorszym samopoczuciem dziecka.

Dzieci to wyjątkowa grupa pacjentów - za ich zdrowie odpowiadają rodzice, których czujność i uważne obserwowanie zachowania i samopoczucia dziecka pozwala zareagować na czas. Jeśli dziecko dotychczas miało dużo energii, jadło z apetytem, a od jakiegoś czasu jest ospałe, unika posiłków, jego zachowanie wzbudza niepokój, rodzice powinni udać się do lekarza, gdyż może być to pierwszy objaw potencjalnej choroby. Podobnie jak w przypadku osób dorosłych, znając takie symptomy, lekarz prawdopodobnie zleci wykonanie podstawowego badania krwi - morfologii krwi obwodowej, które dostarczy informacji o stanie zdrowia dziecka i pozwoli lekarzowi zaplanować dalszą diagnostykę.

Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa
15 lutego na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem Dzieciństwa (International Childhood Cancer Day). Wydarzenie zainaugurowane zostało przez Childhood Cancer International (CCI) w 2002 roku. Celem inicjatywy jest m. in. zmniejszenie śmiertelności z powodu raka u dzieci oraz wyeliminowanie bólu i cierpienia dzieci walczących z rakiem. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) jako priorytet działań na rzecz dzieci z chorobami nowotworowymi stawia osiągnięcie co najmniej 60% przeżycia dla wszystkich dzieci z rozpoznaniem nowotworu na całym świecie do roku 2030 .

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum