• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Specjaliści: leczenie raka piersi musi przebiegać kompleksowo

Autor: lublin.gazeta.pl/ Rynek Zdrowia • • 28 maja 2013 09:55

Specjaliści przypominają, że w Polsce powinny działać ośrodki, tzw. breast unit, dedykowane wyłącznie leczeniu raka piersi. W Europie powstają one już od 1998 r. W Niemczech jest ich 20 i planowane są kolejne, u nas - praktycznie nie istnieją.

Specjaliści: leczenie raka piersi musi przebiegać kompleksowo
Prof. Barbara Madej-Czerwonka, ordynator oddziału chirurgii piersi w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie zwraca uwagę, że jednostka, którą kieruje, należy do nielicznych w kraju: leczenie przebiega tu kompleksowo, we współpracy z z chirurgami plastycznymi, psychologami i innymi specjalistami - informuje Gazeta Wyborcza.

Oddział chirurgii piersi współpracuje również z pracowniami genetycznymi i wykonuje zabiegi prewencyjnej mastektomii. Zarówno badanie jak i operacja są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystarczy pójść po skierowanie do lekarza rodzinnego.

Rocznie w Polsce na raka piersi choruje 14,5 tys. kobiet, na Lubelszczyźnie - około 750. Z powodu tego nowotworu umiera co roku ponad 5 tys. pacjentek. Na oddziale chirurgii piersi lubelskiego szpitala diagnozuje się każdego roku 200 nowych zachorowań. Wykonywanych jest tu 700 operacji rocznie.

Więcej: http://lublin.gazeta.pl/
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum