• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Sławomir Gadomski nt. raportu "Innowacyjna onkologia": te zamiary przekładają się już na rzeczywistość

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 29 września 2020 13:01

Kluczowy model wdrażania innowacji w polskiej onkologii to Narodowa Strategia Onkologiczna - wskazywali we wtorek (29 września) eksperci podczas prezentacji raportu "Innowacyjna onkologia. Potrzeby, możliwości, system".

Sławomir Gadomski nt. raportu "Innowacyjna onkologia": te zamiary przekładają się już na rzeczywistość
Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podczas konferencji nt. raportu

- To Strategia jest ramą, którą trzeba tą innowacją wypełnić, zarówno w zakresie profilaktyki, jak i diagnostyki i leczenia. Konglomerat wszystkich rozdziałów raportu daje nam szansę na stworzenie spójnego systemu, który umożliwi lepszą opiekę nad pacjentem, bardziej efektywne leczenie i osiągnięcie lepszych jego wyników - mówił prof. Adam Maciejczyk, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podkreślił, że traktuje ten kompleksowy materiał jak drogowskaz zmian, które MZ realizuje, czy też zamierza realizować, a których lista w zakresie innowacji jest już znacząca.

- Ich fundamentem jest Narodowa Strategia Onkologiczna, w której obszar nauki i innowacji został wyodrębniony jako jeden z obszarów głównych. Celem jest większy potencjał badań naukowych i projektów innowacyjnych. Ważne jest zwiększenie odsetka pacjentów w badaniach klinicznych, zarówno komercyjnych, jak i niekomercyjnych, ale także zapewnienie niezbędnej do tego infrastruktury, w tym uruchomienie certyfikowanych centrów badań klinicznych - wyjaśnił wiceminister.

Jak dodał, te zamiary przekładają się już na rzeczywistość: ABM jest po dwóch konkursach na wsparcie obszaru niekomercyjnych badań klinicznych. W obu przypadkach połowa przyznanych grantów dotyczy terapii onkologicznych. Takich środków na innowacje wcześniej nie było. Podobnie jest w przypadku centrów wsparcia badań klinicznych. - Jeśli chodzi o innowacyjne terapie lekowe, które w Polsce nie są refundowane, nowe możliwości daje z kolei ustawa o Funduszu Medycznym - zauważył Gadomski.

- Duże nadzieje wiążemy ponadto z innowacjami w obszarze profilaktyki. Warto przypomnieć, że rozpoczęliśmy pilotaż programu tomografii niskodawkowej w profilaktyce raka płuca, który ma charakter innowacyjny w skali świata. Program zostanie być może już w przyszłym roku rozszerzony. Innym przykładem jest obowiązek stosowania od 2023 r. mammografów cyfrowych, które zastąpią stosowane dotychczas analogowe. Podobne rozwiązania rozszerzamy na inne obszary, np. endoskopy wysokiej rozdzielczości w badaniach kolonoskopowych, czy wdrażanie innowacji w radioterapii - wymieniał wiceminister zdrowia.

- Innowacją w onkologii byłoby również, gdybyśmy mogli, jako decydenci, podejmować decyzje w oparciu o dane, które mogłyby także wykorzystywać szpitale funkcjonujące w Krajowej Sieci Onkologicznej. Najważniejszy obszar z punktu widzenia pacjenta obejmuje dane dotyczące jakości leczenia, dlatego tak istotne jest, aby chory mógł dowiedzieć się, co mogą mu zaoferować poszczególne placówki. Byłaby to prawdziwa innowacja, znacznie trudniejsza do wdrożenia niż przeznaczenie dodatkowych środków na wsparcie infrastruktury, bo wymuszająca zmianę podejścia wszystkich praktycznie jednostek udzielających świadczeń onkologicznych - wskazywał Gadomski.

- Generalnie: ogromną część prezentowanego raportu mamy obecnie przełożoną do naszych dokumentów strategicznych dotyczących zmian, które już realizujemy lub za chwilę będziemy realizować w onkologii - ocenił.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum