PAP/Rynek Zdrowia | 22-11-2011 17:13

Śląskie: znowu zagra Dziecięca Orkiestra Onkologiczna, a w programie...

Koncert Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej składającej się z podopiecznych Fundacji "Iskierka" wystąpi w sobotę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie - poinformowała we wtorek Fundacja. W tym roku do projektu przyłączą się m.in. Grupa MoCarta, Renata Przemyk i Szymon Majewski, który zaśpiewa arię operową.

Ta niezwykła orkiestra koncertuje tylko raz w roku. Do tej pory nagrała dwie profesjonalne płyty i gościła na kultowej Liście Przebojów radiowej "Trójki".

- Orkiestra składa się z niemal stu osób, głównie dzieci, jak również ich rodziców, rodzeństwa oraz lekarzy i pielęgniarek - powiedziała PAP we wtorek dyrektor biura Fundacji "Iskierka", Aneta Klimek-Jędryka.

Co roku podopieczni Fundacji występują pod opieką artystyczną i batutą "magika instrumentów perkusyjnych" prof. Piotra Sutta, który udostępnia im najbardziej egzotyczne instrumenty ze swojej kolekcji. - Te instrumenty są dość proste w obsłudze, więc dzieci mają przy okazji fantastyczną zabawę - zauważyła Klimek-Jędryka.

Skład orkiestry jest co roku inny. - Głównym aspektem tego projektu jest z jednej strony chęć pokazania społeczeństwu, jakie projekty realizuje Fundacja, z drugiej, że niemożliwe staje się możliwe. Mam tu na myśli część artystyczną. Otóż naszym celem jest łamanie konwencji koncertów charytatywnych, w których to dorośli grają dla dzieci. U nas jest odwrotnie: to dzieci są artystami - powiedziała dyrektor biura.

Podczas koncertu dzieci prezentują aranżacje utworów zaproszonych artystów. W tym roku do projektu przyłączą się: Grupa MoCarta, Renata Przemyk, zespół Oszibarack oraz Szymon Majewski, który - jak poinformowała Klimek-Jęrdyka - "dużo ćwiczy", ponieważ będzie śpiewał arię operową.

Dzieciom towarzyszyć będzie także chór składający się z dziennikarzy prasowych, radiowych i telewizyjnych.

Koncert odbędzie się w sobotę w Teatrze Rozrywki w Chorzowie. Jak co roku podczas koncertu Fundacja wręczy statuetki osobom najbardziej zasłużonym na rzecz Fundacji. Statuetka nosi nazwę "Przyjaciel Fundacji Iskierka".

Pierwszy koncert Dziecięcej Orkiestry Onkologicznej odbył się w 2006 roku.

Do tej pory Orkiestra nagrała dwie płyty. Pierwsza pt. "Podróże do Krainy Fantazji", w której nagraniu uczestniczyli m.in. aktorka Dorota Pomykała i Artur Rojek z zespołu Myslovitz, ukazała się w 2006 roku w nakładzie 3 tys. egzemplarzy. Drugi album "Moc marzeń" ukazał się w grudniu 2009 roku i osiągnął nakład 10 tys. Chorym dzieciom w nagrywaniu tej płyty towarzyszyli m.in. Natalia Kukulska i Mika Urbaniak. Orkiestra nagrała na niej m.in. dzieła Bizeta i Rossiniego w nietypowych aranżacjach.

Fundacja "Iskierka" działa na rzecz dzieci z chorobą nowotworową, które znajdują się pod opieką szpitali i poradni.