• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Śląskie: urząd marszałkowski zachęca urzędniczki do wykonania cytologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2013 13:49

Pracownice Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, a także żony i partnerki pracowników, mogą wykonać w czwartek i piątek (16 i 17 maja) bezpłatne badanie cytologiczne w godzinach pracy. To część akcji zorganizowanej w ramach Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Śląskie: urząd marszałkowski zachęca urzędniczki do wykonania cytologii
Zawiązana w ub.r. koalicja z udziałem wybitnych lekarzy i miejscowych polityków ma na celu skonsolidowanie działań przeciwko rakowi szyjki macicy, który - dzięki współczesnym możliwościom medycyny - może być całkowicie wyeliminowany.

- Zdecydowaliśmy się na przeprowadzenie bardzo szeroko zakrojonych badań cytologicznych dla naszych pracownic. Odbywają się one w godzinach pracy, w pobliskiej przychodni, w sprawdzonych warunkach - mówiła w czwartek (16 maja) podczas konferencji prasowej w Katowicach ambasadorka akcji, wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Gajewska.

- Mam nadzieję, że damy w ten sposób dobry przykład innym urzędom. Chcielibyśmy zaapelować do pracodawców, by spróbowali takie akcje przeprowadzić u siebie - dodała.

Badania zorganizowano w ramach populacyjnego programu finansowanego przez NFZ. Jak poinformowano podczas konferencji, akcję badań dla pracownic zamierza zorganizować jeszcze przed wakacjami Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk", który jest instytucją samorządu wojewódzkiego.

Jak podkreślił jeden z inicjatorów powołania Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy, poseł, a zarazem lekarz ginekolog Jerzy Ziętek, cytologia jest tanią i skuteczną metodą profilaktyki wtórnej. - To nowotwór prosty do wyeliminowania. Walczymy o zmniejszenie umieralności - a są państwa, gdzie sprowadzono ją niemal do zera - przypomniał.

W tym tygodniu Koalicja zorganizowała też w Katowicach dwudniowe szkolenia dla pracowników pomocy społecznej, aby mogli propagować zasady profilaktyki w środowiskach swoich podopiecznych - osób w trudnej sytuacji materialnej.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum