• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Śląskie: uczelnie powołały koalicję na rzecz walki z rakiem szyjki macicy

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 31 marca 2014 13:53

Ułatwienie kobietom ze społeczności akademickiej wykonania bezpłatnego badania cytologicznego i zwiększenie świadomości jego znaczenia - to cel Akademickiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Symbolem zainaugurowanej w poniedziałek (31 marca) kampanii stało się podświetlenie hali katowickiego Spodka na kolor fioletowy.

- To jeden z elementów misji uniwersytetu nowoczesnego, otwartego, wychodzącego z przysłowiowej wieży z kości słoniowej, który traktujemy jako wyraz naszej społecznej odpowiedzialności - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Wiesław Banyś, rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Jak podkreślił inicjator przedsięwzięcia, poseł i lekarz ginekolog Jerzy Ziętek, wpisuje się ono w działania Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

- Naszym celem jest zmniejszenie śmiertelności do 2020 r. o 50 proc. Chodzi o to, żeby wykrywać problem we wczesnych stadiach, kiedy możliwe jest nawet leczenie z zachowaniem rodności kobiety. Żadna Polka nie musi i nie może umierać z powodu raka szyjki macicy. Udało się to osiągnąć w krajach skandynawskich - podkreślił Ziętek.

W ramach akcji profilaktycznej każda z pracownic, a także studentki oraz żony czy partnerki pracowników Uniwersytetu Śląskiego będą mogły bezpłatnie wykonać badanie cytologiczne w wyznaczonej przychodni. Projekt wpisuje się w program badań populacyjnych, finansowanych przez NFZ. Badania można zrobić w każdy wtorek i czwartek kwietnia od godz. 9 do 15.

- Ułatwiamy paniom w ten sposób włączenie badania do swojego planu zajęć - zaznaczył Ziętek.

Memorandum w celu propagowania w środowisku akademickim profilaktyki raka szyjki macicy przyjęła Regionalna Konferencja Rektorów Uczelni Akademickich, reprezentująca 15 wyższych uczelni w regionie.

W akcję włączają się również szkoły średnie, w których odbywają się zajęcia edukacyjne i debaty. W Polsce raka szyjki macicy diagnozuje się rocznie u 4 tys. kobiet; połowa z nich umiera.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum