• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Śląskie: radni nadal za samodzielnym Centrum Onkologii w Gliwicach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 maja 2016 15:19

Radni woj. śląskiego przyjęli w poniedziałek (16 maja) uchwałę, która podtrzymuje stanowisko z marca br. popierające oddzielenie gliwickiego oddziału Centrum Onkologii od Centrum Onkologii w Warszawie i utworzenie samodzielnej jednostki w Gliwicach.

Śląskie: radni nadal za samodzielnym Centrum Onkologii w Gliwicach
Sejmik województwa śląskiego podtrzymał stanowisko z 21 marca "popierające utworzenie Śląskiego Centrum Onkologii w Gliwicach". Fot. Fotolia

Za przyjęciem uchwały było 23 spośród 36 głosujących radnych. O wstrzymanie się z uchwałą oraz zaczekanie na rozwój sytuacji i więcej danych apelowali przed głosowaniem przedstawiciele PiS, a także SLD. Wcześniejsza uchwała sejmiku w tej samej sprawie z 21 marca br. przeszła jednogłośnie.

Centrum zostało utworzone rozporządzeniem Rady Ministrów w 1951 r. Instytut ma siedzibę w Warszawie oraz dwa oddziały zamiejscowe - w Gliwicach i w Krakowie. W działania na rzecz usamodzielnienia gliwickiego szpitala w ostatnich miesiącach angażowało się wiele regionalnych środowisk, w tym politycy różnych opcji, poprzednie kierownictwo placówki oraz śląskie media, które zainicjowały zbiórkę podpisów pod apelem o utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii. Ponad 15 tys. podpisów przekazano w lutym ministrowi zdrowia Konstantemu Radziwiłłowi.

Tłem kampanii na rzecz samodzielności gliwickiego szpitala była konieczność przekazywania wypracowanych przez gliwicki oddział pieniędzy na pokrycie deficytów pozostałych oddziałów instytutu. W ciągu ostatnich 3 lat było to ponad 82 mln zł.

Na początku maja pełniący wówczas od tygodnia obowiązki dyrektora gliwickiego oddziału Centrum Onkologii prof. Krzysztof Składowski informował o uzyskanych gwarancjach, że oszczędności wypracowywane w Gliwicach nie będą już przekazywane na rzecz innych oddziałów. Dyrektor przekonywał też, że kontynuacja działań w sprawie oddzielenia gliwickiego oddziału od centrum onkologii jest niebezpieczna, ponieważ niesie ryzyko strat w dziedzinie medyczno-naukowej.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas zapewnił 12 maja w Sejmie, że nadwyżki generowane przez oddziały Centrum Onkologii nie będą transferowane do innych oddziałów w celu ich zasilenia. Odpowiadając na pytanie poselskie Pinkas wskazał, że resort zdrowia w sposób jednoznaczny zażądał od dyrektora Centrum Onkologii, aby wprowadzić takie rozwiązania i reformy, by żadne środki generowane przez oddziały tej instytucji nie były transferowane do innych oddziałów w celu ich zasilenia. Obecnie resort nie przewiduje zmiany statutu Instytutu.

W poniedziałek (16 maja) - mimo braku jednomyślności - Sejmik woj. śląskiego podtrzymał stanowisko z 21 marca "popierające utworzenie Śląskiego Centrum Onkologii w Gliwicach".

"Wyrażamy przekonanie, że warunkiem optymalnego funkcjonowania Instytutu Onkologii w Gliwicach - działalności leczniczej i naukowej - jest uzyskanie przezeń statusu samodzielnej placówki" - napisali w uchwale radni.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum