• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Śląskie: kampania na temat czerniaka w szkołach

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 września 2014 13:29

Co to jest czerniak i jakie są zasady ochrony przed tym nowotworem dowiedzą się w tym roku szkolnym uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w województwie śląskim. Kampanię pod hasłem "Znamię! Znam je?" organizują śląski Sanepid oraz Fundacja "Gwiazda Nadziei".

Śląskie: kampania na temat czerniaka w szkołach

Każdego roku w Polsce odnotowuje się około 50 tys. nowych zachorowań na nowotwory skóry, z których 3 tys. przypadków stanowią czerniaki. Liczba zachorowań na ten typ nowotworu podwaja się co 10 lat.

- Charakterystyczną cechą czerniaków jest agresywny wzrost i możliwość powstawania przerzutów. Jednak usunięcie czerniaka w najwcześniejszym stadium daje właściwie 100 proc. szans na wyleczenie. Dlatego tak ważna jest odpowiednia profilaktyka i szybkie rozpoznanie - powiedział kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie prof. Piotr Rutkowski.

Śląscy uczniowie podczas zajęć z przeszkolonymi nauczycielami dowiedzą się m.in. co robić, aby uniknąć zachorowania. W ramach kampanii te pożądane zachowania są określane jako "złote" zasady: nie należy korzystać z solarium, trzeba unikać nadmiernego słońca, zwłaszcza w godzinach od 11 do 16, stosować kremy z wysokimi filtrami UVA i UVB, nosić okulary przeciwsłoneczne, regularnie oglądać skórę, co pozwoli szybko zidentyfikować nowe i nietypowe zmiany, niezwłocznie zgłosić się do dermatologa albo chirurga onkologa, jeśli zauważymy, że ze znamieniem dzieje się coś podejrzanego.

Jak zaznaczyła rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Katowicach Beata Kempa, realizowany w śląskich szkołach program edukacyjny na temat czerniaka jest pionierski w skali kraju.

To już jego kolejna odsłona. W ubiegłym semestrze w zajęciach wzięło udział niemal 30 tys. uczniów. Lekcje przeprowadzili przeszkoleni nauczyciele, przygotowani do prowadzenia zajęć z zakresu edukacji zdrowotnej. Łącznie program realizowało 717 osób, a zostały nim objęte 282 szkoły ponadgimnazjalne, co stanowi 45 proc. placówek. - Teraz chcemy dotrzeć do pozostałej grupy młodych ludzi - powiedziała Kempa.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum