• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Śląskie: cztery szpitale skoordynowane we wspólnym programie S.O.S. Rak

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 23 września 2019 15:48

Szpitale z Zawiercia, Myszkowa, Będzina i Czeladzi oraz Zagłębiowskie Centrum Onkologii (ZCO) w Dąbrowie Górniczej podpisały w poniedziałek (23 września) w Myszkowi porozumienie o współpracy w ramach programu S.O.S. Rak - Szpitali Onkologicznie Skoordynowanych.

Śląskie: cztery szpitale skoordynowane we wspólnym programie S.O.S. Rak
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Jak podkreślano podczas poniedziałkowej (23 września) uroczystości, współpraca czterech szpitali zapewni lepszą jakość w terapii pacjentów onkologicznych dzięki indywidualnemu podejściu, szybkiej diagnostyce, dostępowi do najnowocześniejszego sprzętu i opiece specjalistów. Według sygnatariuszy, to pierwszy w kraju tak zorganizowany program opieki nad pacjentami onkologicznymi.

Jak podkreślił pomysłodawca projektu i doradca w szpitalach powiatowych, które przystąpiły do porozumienia Dariusz Jorg, do tej pory pacjent z diagnozą często na własną rękę szukał placówki, w której otrzyma odpowiednie leczenie. Teraz przez całą terapię zostanie przeprowadzony krok po kroku przez koordynatora projektu.

- Pomysł był taki, aby skoordynować opiekę onkologiczną we wszystkich czterech powiatach w ten sposób, by w każdym powiecie pacjent miał dostęp do lekarza każdej specjalności onkologicznej tj. onkologa klinicznego, radioterapeuty, chirurga onkologa lub lekarza specjalisty związanego z konkretnym umiejscowieniem nowotworu. To będzie możliwe dzięki konsyliom w szpitalach powiatowych - powiedział.

Osoby, u których lekarz rodzinny podejrzewa chorobę nowotworową, będą przez koordynatorów umawiane na konsylia odbywające się od wtorku do czwartku w Zagłębiowskim Centrum Onkologii, zaś dwa razy w miesiącu specjaliści z ZCO odwiedzą szpitale w Będzinie, Czeladzi, Myszkowie i Zawierciu.

Po konsyliach pacjenci będą błyskawicznie kierowani na dalsze leczenie. Opiekę ginekologiczną zapewni Powiatowy Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej w Będzinie i Czeladzi, paliatywną: szpital w Zawierciu oraz Czeladzi i Będzinie. W przypadku podejrzenia raka piersi, okrężnicy, odbytnicy, żołądka czy czerniaka i nowotworów tkanek miękkich pacjenci będą kierowani do Zagłębiowskiego Centrum Onkologii. Tam też odbywać się będą chemioterapia i radioterapia. Część osób korzystających z tej formy leczenia będzie mogła skorzystać z bezpłatnego transportu do domu.

Pacjenci będą mieli do dyspozycji wielodyscyplinarny zespół specjalistów, złożony z lekarzy specjalności onkologicznych - onkologa klinicznego, radioterapeuty, chirurga onkologa lub lekarza specjalisty związanego z konkretnym umiejscowieniem nowotworu. Dzięki porozumieniu zabezpieczono też pełny zakres procedur diagnostycznych: badania USG, rentgenowskie, tomografię, rezonans, scyntygrafię, pozytonową tomografię emisyjną, endoskopię, biopsje, mammografię.

W przypadku nowotworów ginekologicznych operacji podejmie się doświadczony zespół lekarzy z PZOZZ w Czeladzi pod kierunkiem dr hab. Krzysztofa Nowosielskiego. Tamtejszy oddział ginekologiczny jako jeden z nielicznych w województwie wykonuje procedurę mapowania węzła wartowniczego w raku endometrium oraz szyjki macicy przy użyciu zieleni indocyjaninowej.

- Metoda ta pozwala na uniknięcie usuwania wszystkich węzłów chłonnych w miednicy małej. Jest to rozwiązanie korzystne dla pacjentki, zmniejsza liczbę powikłań i wiąże się z większym komfortem" - wyjaśnił kierownik oddziału położniczo-ginekologicznego i ginekologii onkologicznej szpitala w Czeladzi Krzysztof Nowosielski. W przypadku innych rodzajów nowotworów decyzje będą podejmowane indywidualnie podczas konsylium.

PAP - Anna Gumułka

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum