• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Śląskie: akcja profilaktyczna w Urzędzie Marszałkowskim

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 28 czerwca 2013 17:53

W piątek (28 czerwca) podsumowano dwudniową akcję badań profilaktycznych dla pracownic Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach. Na 270 przeprowadzonych badań, osiem wyników wskazało na konieczność podjęcia leczenia przez pacjentkę.

Śląskie: akcja profilaktyczna w Urzędzie Marszałkowskim

Urzędniczki oraz żony i partnerki pracowników mogły się bezpłatnie przebadać w godzinach pracy. To część akcji profilaktyki w ramach Śląskiej Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy.

Jak poinformowano podczas konferencji prasowej w Katowicach, akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem. Wykonano 129 badań cytologicznych, 68 mammografii oraz 73 USG piersi. Badania cytologiczne w ośmiu przypadkach wskazały nieprawidłowe wyniki, wymagające dalszej diagnostyki i leczenia.

- To nasze koleżanki, które poddane natychmiastowemu leczeniu zyskują szansę na zdrowie i życie. Chcemy, aby i inni pracodawcy poszli za naszym przykładem i dali swoim pracownicom taką szansę. (...) Chcemy przekonywać do włączenia się w akcję jak największej liczby zakładów pracy - powiedziała wicemarszałek województwa śląskiego Aleksandra Gajewska.

Badania zorganizowano w ramach populacyjnych programów, prowadzonych i finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Przeprowadzono je w położonym w pobliżu urzędu centrum medycznym. Celem akcji było podniesienie poziomu świadomości w zakresie badań profilaktycznych oraz promowanie idei i dobrych wzorców na terenie Śląska.

Zainteresowanie tą formą profilaktyki wyraziły też inne podległe samorządowi województwa śląskiego jednostki, m.in. Filharmonia Śląska oraz Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk".

Zawiązana w zeszłym roku Koalicji na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy z udziałem wybitnych lekarzy i miejscowych polityków ma na celu skonsolidowanie działań przeciwko rakowi szyjki macicy, który dzięki współczesnym możliwościom medycyny może być całkowicie wyeliminowany.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum