• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Śląsk czeka na decyzję ministra ws. Centrum Onkologii w Gliwicach

Autor: dziennikzachodni.pl/Rynek Zdrowia • • 05 lutego 2016 09:48

Przyszedł czas, by nagrodzić Gliwice za gospodarność i przestać karać za cudze błędy - tak Dziennik Zachodni nawołuje do wydzielenia Centrum Onkologii w Gliwicach z Instytutu Onkologii w Warszawie.

Fot. archiwum RZ

To wspólna akcja Dziennika Zachodniego, katowickiej Gazety Wyborczej, Polskiego Radia Katowice i TVP3 Katowice. Jej celem jest utworzenie Śląskiego Instytutu Onkologii. Obecne kierownictwo resortu zdrowia nie zajęło dotychczas w tej sprawie stanowiska.

Czytaj: Śląskie media wspólnie ws. utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii

Za wyodrębnieniem z Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej Curie jego gliwickiego oddziału, jako Śląskiego Instytutu Onkologii, opowiada się marszałek woj. śląskiego Wojciech Saługa (PO), który wystąpił w tej sprawie z listem do posłów i senatorów.

Z kolei posłanka PiS, członkini sejmowej komisji zdrowia Barbara Dziuk, stanęła na czele utworzonego niedawno w Gliwicach Stowarzyszenia na rzecz Utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii. Jego celem jest m.in.: "podejmowanie działań zmierzających do utworzenia Śląskiego Instytutu Onkologii z siedzibą w Gliwicach jako wielospecjalistycznego ośrodka onkologicznego efektywnie działającego na terenie konurbacji śląskiej, a także mającego dominującą pozycję na terenie południowej Polski".

Dziennik Zachodni twierdzi, że większość parlamentarzystów z województwa śląskiego popiera podział Instytutu. Zauważa jednak, że tuż po wyborach Stanisław Karczewski, obecny marszałek senatu PiS, nie wydawał się być zachwycony pomysłem podziału IO i przestrzegał kończącego misję prof. Zembalę, by nie podejmował pochopnych decyzji.

Tymczasem gazeta uważa, że właśnie teraz  konieczne są odważne decyzje.

Jednym z zasadniczych powodów zabiegania przez gliwicki oddział o wyodrębnienie ze struktur Instytutu jest przekazywanie wypracowanych w Gliwicach środków innym jednostkom. W 2012 r. do Warszawy gliwicki oddział przekazał 75 mln zł. Drugi przekaz - 5 mln złotych wypłacono w 2013 roku, zaś ostatni w 2014 roku. Było to 2,6 mln zł dla Instytutu w Krakowie.

Czytaj: www.dziennikzachodni.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum