×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Skomplikowana operacja w szpitalu w Lublinie. Na sali operacyjnej byli specjaliści kilku dziedzin

Autor: oprac. KK • Źródło: SPSK Nr 4 w Lublinie, Rynek Zdrowia13 kwietnia 2023 13:32

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie odbyła się zaawansowana wielodyscyplinarna operacja u pacjentki z nowotworami oczodołu.

Skomplikowana operacja w szpitalu w Lublinie. Na sali operacyjnej byli specjaliści kilku dziedzin
Operacja pacjentki z nowotworem oczodołu. Fot. Prof. Kamil Torres/SPSK Nr 4 w Lublinie.

 

Skomplikowana interdyscyplinarna operacja w Lublinie

Jak informuje Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny Nr 4 w Lublinie, w placówce został przeprowadzony wielodyscyplinarny zabieg u 31-letniej pacjentki z nowotworem oczodołu. Kobieta cierpi na nerwiakowłókniakowatość, przez co w dzieciństwie wiele razy była już operowana. W ostatnich latach trafiła pod opiekę Poradni Neurochirurgicznej SPSK Nr 4 w Lublinie.

- W tym konkretnym przypadku guz wyrastał z oczodołu i rozrastał się w skórze twarzy i tkance podskórnej, deformując twarz. Ze względu na rozmiary nowotworu operacja wiązała się z usunięciem ok. 30 proc. twarzy pacjentki. Usunięcie guza bez jednoczesnej rekonstrukcji tak dużego ubytku byłoby niemożliwe. Dlatego w tym przypadku planowaliśmy wykonanie operacji wielodyscyplinarnej, podczas której na sali operacyjnej prócz neurochirurgów byliby obecni laryngolodzy, anestezjolodzy i chirurdzy plastyczni – wyjaśnił w komunikacie Rafał Kruk, neurochirurg z Klinicznego Oddziału Neurochirurgii i Neurochirurgii Dziecięcej SPSK Nr 4.

Z uwagi na wielodyscyplinarny charakter operacji, w całym przedsięwzięciu uczestniczył duży zespół specjalistów z różnych dziedzin medycyny. Nad prawidłowym przebiegiem znieczulenia i bezpiecznym wybudzeniem czuwała anestezjolog lek. Ewa Gajewska. Przebieg operacji wyglądał następująco: neurochirurg lek. Rafał Kruk i otolaryngolog dr n. med. Adam Kłos usunęli część guza, a także dokonali wytrzewienia oczodołu i usunęli przyległe struktury. W następnej kolejności pacjentkę "przejęli" specjaliści chirurgii plastycznej i mikrochirurgii prof. dr hab. n. med. Kamil Torres (prorektor ds. kształcenia i dydaktyki Uniwersytetu Medycznego w Lublinie) oraz dr n. med. Sergey Antonov, którzy wszyli płat skóry – taki opis zabiegu przedstawia SPSK Nr 4.

Zespół specjalistów planuje kolejne operacje

- Była to pierwsza operacja tego typu w SPSK Nr 4 w Lublinie, w której braliśmy udział. Pacjenci, którzy oczekują na tego typu zabieg, znajdują się w pewnego rodzaju niszy. Ośrodków zajmujących się chirurgią plastyczną, rekonstrukcyjną i mikrochirurgią jest w Polsce bardzo niewiele. Najbliższa wyspecjalizowana w tym kierunku jednostka znajduje się w Warszawie. Zabiegi rekonstrukcyjne wymagają wysoko wykwalifikowanego zespołu z doskonałą wyobraźnią przestrzenną i umiejętnościami – wyjaśnił w komunikacie prof. dr hab. n. med. Kamil Torres.

Szpital podkreśla, że specjalista posiada bogate doświadczenie operacji plastycznych i rekonstrukcyjnych wykonywanych m.in. w ramach leczenia oparzeń, następstw wypadków komunikacyjnych we Wschodnim Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej i chorób onkologicznych w Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej im. św. Jana z Dukli. Z kolei w Klinicznym Oddziale Otolaryngologii SPSK Nr 4 w Lublinie zabiegi rekonstrukcyjne z wykorzystaniem płatów z mikrozespoleniem są wykonywane od lat. Choć w głównej mierze dotyczą one struktur w zakresie głowy i szyi, to specjaliści oddziału współuczestniczą także w operacjach rekonstrukcyjnych pacjentów z oddziałów ortopedii, neurochirurgii i chirurgii ogólnej.

- W planach mamy poszerzenie zakresu operacji o chirurgię wysokoprecyzyjną, nazywaną mikrochirurgią. Tego typu zabiegi są wykonywane pod mikroskopem na bardzo małych strukturach. Wymagają specjalnego sprzętu, w tym narzędzi mikrochirurgicznych, oraz przeszkolonego w tym kierunku zespołu specjalistów – dodał prof. Torres.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum