Sieć Onkologiczna wchodzi w całym kraju. Wprowadza 7 ważnych zmian dla pacjentów
31 marca br. dobiega końca pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej, a ustawa o KSO czeka już tylko na podpis prezydenta. Oznacza to, że już wkrótce Sieć zostanie wdrożona w całym kraju. Jakie zmiany czekają pacjentów?

- 31 marca br. dobiega końca pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej, a ustawa o KSO czeka już tylko na podpis prezydenta. Oznacza to, że już wkrótce Sieć zostanie wdrożona w całym kraju. Jakie zmiany czekają pacjentów?
- Ważną zmianą będzie wprowadzenie ogólnopolskiej infolinii onkologicznej, dzięki której pacjenci będą mogli szybciej umówić się na pierwszą wizytę do onkologa lub np. zmienić termin umówionej wcześniej wizyty
- Każdy pacjent otrzyma koordynatora opieki onkologicznej już na etapie podejrzenia nowotworu. Koordynator będzie czuwał nad terminami badań i poszczególnych procedur medycznych
- Pacjent będzie mógł ocenić opiekę onkologiczną, którą jest objęty. Na podstawie anonimowych ankiet w Sieci prowadzona będzie regularnie ocena satysfakcji chorych
Co Krajowa Sieć Onkologiczna oznacza dla pacjentów?
31 marca 2023 roku dobiega końca pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej, a ustawa o KSO czeka już tylko na podpis prezydenta. Oznacza to, że już wkrótce Sieć zostanie wdrożona w całym kraju. W jej centrum mają znajdować się pacjenci - to oni będą najważniejsi.
Jakie zmiany czekają pacjentów?
- Rozpoczynając leczenie w Sieci pacjent ma zyskać pewność, że ośrodek, do którego trafia, posiada odpowiednią liczbę specjalistów z dużym doświadczeniem w leczeniu danego nowotworu, że wykonuje odpowiednią liczbę procedur i zagwarantuje mu diagnostykę i terapię na odpowiednim poziomie.
- Ponieważ jednym z głównych założeń Sieci jest zniwelowanie istniejących nierówności w zakresie diagnostyki i leczenia onkologicznego, każdy pacjent wchodzący do KSO, niezależnie od miejsca zamieszkania, na być diagnozowany i leczony według takich samych standardów.
- Ważną zmianą będzie wprowadzenie ogólnopolskiej infolinii onkologicznej, dzięki której pacjenci będą mogli szybciej umówić się na pierwszą wizytę do onkologa lub np. zmienić termin umówionej wcześniej wizyty.
- Każdy pacjent otrzyma koordynatora opieki onkologicznej już na etapie podejrzenia nowotworu. Koordynator będzie czuwał nad terminami badań i poszczególnych procedur medycznych, pomagał w skompletowaniu dokumentacji diagnostycznej itd. Jego zadaniem jest poprowadzenie pacjenta „za rękę” przez cały proces diagnostyki i leczenia w taki sposób, aby chory nie zagubił się w systemie.
- W przypadku, jeśli pacjent leczony jest w ośrodku tzw. podrzędnym, tj. niższego szczebla referencyjności, w wielospecjalistycznym konsylium uczestniczyć ma specjalista z ośrodka nadzorującego.
- Pacjent będzie mógł ocenić opiekę onkologiczną, którą jest objęty. Na podstawie anonimowych ankiet w Sieci prowadzona będzie regularnie ocena satysfakcji chorych.
- Karty Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego (DiLO) wydane przed dniem wejścia w życie ustawy o KSO, zachowują swoją ważność.
Rozwiązania, które wprowadza Krajowa Sieć Onkologiczna, były przez cztery lata testowane w pilotażu realizowanym od początku w województwach dolnośląskim i świętokrzyskim, a następnie także w pomorskim i podlaskim. Teraz mają zostać wdrożone na terenie całego kraju.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.
ZOBACZ KOMENTARZE (2)