• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Senat UM zaniepokojony konsolidacją szpitali. "Potrzebna debata na temat onkologii"

Autor: oprac. MP • Źródło: PAP21 grudnia 2021 17:45

- Teraz, w dobie pandemii, dopiero widzimy, jak potrzebna jest ta dyskusja o onkologii - stwierdza rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski. Sejmik Województwa Dolnośląskiego zdecydował o konsolidacji szpitali.

Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Ponikowski wskazuje na potrzebę debaty o onkologii Fot. PAP/Maciej Kulczyński
  • Rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu prof. Piotr Ponikowski podkreśla, że potrzebna jest debata na temat onkologii na Dolnym Śląsku
  • Tamtejszy Sejmik zdecydował o konsolidacji Dolnośląskiego Centrum Onkologii z Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc
  • Nowa placówka będzie funkcjonowała pod nazwą Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii 

Konsolidacja szpitali na Dolnym Śląsku

Podczas konferencji prasowej - we wtorek, we Wrocławiu - prof. Piotr Ponikowski został zapytany o uchwałę senatu uczelni medycznej podjętą 9 grudnia 2021 roku. Dotyczy ona konsolidacji placówek onkologicznych podległych władzom woj. dolnośląskiego.

Sejmik zdecydował, że Dolnośląskie Centrum Onkologii połączy się ze Dolnośląskim Centrum Transplantacji Komórkowych i Dolnośląskim Centrum Chorób Płuc. Nowa placówka przyjęła nazwę Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii.

Konsolidacja jest elementem planu, w ramach którego do 2025 roku ma powstać nowy szpital onkologiczny, w którym będzie kilkaset łóżek, kilkanaście sal operacyjnych i pełna onkologiczna diagnostyka.

"Potrzebna jest debata na temat onkologii na Dolnym Śląsku"

Senat uczelni wyraził swe zaniepokojenie, szczególnie tym, że w nazwie placówki używany jest zwrot "hematologia, co tworzy mylne wrażenie odnośnie do referencyjności jednostki".

Rektor, prof. P. Ponikowski ocenił, że potrzebna jest debata na temat onkologii na Dolnym Śląsku.

- Teraz, w dobie pandemii, dopiero widzimy, jak potrzebna jest dyskusja o onkologii. Jak onkologia powinna być prowadzona, we właściwym rozmiarze i we właściwym miejscu. Faktycznie Uniwersytet Medyczny z niepokojem przyjął decyzję sejmiku i władz województwa dotyczącą zmiany nazwy - powiedział rektor.

"Leczenie pacjentów nie może odbywać się poza Uniwersytetem Medycznym"

- Hematologia czy onkohematologia jest tym obszarem, w którym absolutnie Uniwersytet Medyczny ma doświadczenie, ekspertyzę i jest liderem nie tylko w tej części Polski, ale w tej części Europy. Jesteśmy otwarci na rozmowę, dyskusję, jak optymalnie powinna wyglądać opieka onkologiczna na Dolnym Śląsku. Leczenie pacjentów nie może odbywać się poza Uniwersytetem Medycznym, co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości - podkreślił rektor.

Poinformował, że senat uczelni wystosował pismo-zaproszenie do takiej dyskusji do samorządu województwa i wyraził nadzieję, że jeszcze w styczniu dojdzie do rozmów.

-  Należy dążyć do optymalizacji onkologii. Nigdy naszym celem nie było, nie jest i nie będzie, by konkurować czy przeszkadzać w budowaniu onkologii na Dolnym Śląsku. Wprost przeciwnie, chcemy się w ten proces wpisać. Służymy też radą. Wczorajsze wystąpienie wicemarszałka (Marcina Krzyżanowskiego - przyp. red.) i osób związanych z tym projektem pokazuje, że rozmowy są konieczne - dodał prof. Ponikowski.

Nawiązał do informacji udzielonych przez wicemarszałka Krzyżanowskiego wojewódzki radnym. Potwierdził, że nowy szpital onkologiczny, pierwotnie planowany na 160 tys. m kw. z 16 salami operacyjnymi, będzie znacznie mniejszy niż zakładano i dojdzie do wyboru nowej koncepcji inwestycji, na którą zagwarantowano już ponad 700 mln zł z budżetu województwa i państwa.

Czytaj: Podwyżki i nowe uprawnienia dla opiekunów medycznych. Poza tym nauka po nowemu

Zakażona pielęgniarka z fałszywym paszportem covidowym. Zmarło trzech pacjentów

Będzie więcej przypadków omikrona w Polsce. Dwa ogniska pod lupą sanepidu

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum