• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Sejm: środowa komisja ws. sieci onkologicznej odwołana, zbierze się w czwartek

Autor: PAP, RZ/Rynek Zdrowia • • 12 grudnia 2018 15:46

Sejmowa komisja zdrowia zajmie się informacją resortu zdrowia na temat rozporządzenia ws. pilotażu sieci onkologicznej w czwartek (12 grudnia). Środowe posiedzenie odwołano w związku z wprowadzeniem do porządku obrad punktu dotyczącego wyrażenia rządowi wotum zaufania.

Sejm: środowa komisja ws. sieci onkologicznej odwołana, zbierze się w czwartek
Komisja zbierze się w czwartek o godz. 13.00. Fot. mat. prasowe/COZL (zdj. ilustracyjne)

Przewodniczący komisji Bartosz Arłukowicz (PO-KO) poinformował w środę zaproszonych gości, że "przez zmiany, które dzieją się w Sejmie niemal z minuty na minutę, nie ma możliwości skutecznie zaplanować posiedzenia". Wskazywal, że w debacie dotyczącej wotum do głosu zapisało się ponad stu posłów, a następnie premier "jakiś czas" będzie odpowiadał.

- Nie ma innego wyjścia niż przełożenie tej komisji, bo temat jest poważny. Komisja zbierze się w czwartek o godz. 13.00 - poinformował.

Pilotaż Krajowej Sieci Onkologicznej zaplanowano w woj. dolnośląskim i świętokrzyskim. W pierwszym kwartale 2019 r. ma być rozszerzony o dwa kolejne województwa.

Pilotaż ma umożliwić przetestowanie nowego modelu organizacji opieki onkologicznej. Zakłada on, że pacjent - niezależnie od miejsca zamieszkania - będzie miał zapewnioną kompleksową opiekę, zgodnie z przyjętą ścieżką postępowania terapeutycznego, oraz koordynatora, który poprowadzi go "za rękę" przez cały proces leczenia.

Na Dolnym Śląsku ośrodkiem wiodącym ma być Dolnośląskie Centrum Onkologii we Wrocławiu wraz z dwunastoma współpracującymi podmiotami leczniczymi z Wrocławia i Dolnego Śląska. W woj. świętokrzyskim ośrodkiem koordynującym zostało Świętokrzyskie Centrum Onkologii w Kielcach. Sieć będą tworzyć - ośrodek koordynujący wraz ze współpracującymi szpitalami.

Przypomnijmy, że temat wywołuje wiele kontrowersji. O wstrzymanie prac nad projektem rozporządzenia w sprawie pilotażu sieci onkologicznej apelują m.in. Fundacja MY Pacjenci, Fundacja Omealife, Fundacja Onkocafe-Razem Lepiej, Fundacja Onkologia 2025, Fundacja Onkologiczna Alivia, Fundacja Rak’n’Roll - Wygraj Życie, Polska Grupa Raka Płuca, Polska Liga Walki z Rakiem, Polskie Towarzystwo do Badań nad Rakiem Piersi, Polskie Towarzystwo Kardio- i Torakochirurgów, Polskie Towarzystwo Chorób Płuc, Pracodawcy RP, ale też specjaliści jak prof. Halina Batura-Gabryel, konsultant krajowy w dziedzinie chorób płuc, prof. Rafał Dziadziuszko, konsultant krajowy w dziedzinie radioterapii onkologicznej, prof. Tomasz Grodzki, konsultant krajowy w dziedzinie chirurgii klatki piersiowej.  

Zdaniem przeciwników sieci pilotaż w obecnym kształcie obarczony jest wysokim stopniem zbiurokratyzowania i zbędnej sprawozdawczości i w wielu punktach narusza obowiązujące regulacje prawne. Jest także ogromnie kosztochłonny, co potwierdziło w swojej opinii Ministerstwo Finansów.

- Dowodem negatywnej oceny projektu rozporządzenia przez niemal wszystkie środowiska była konferencja uzgodnieniowa sprzed dwóch tygodni. Podczas dyskusji, która trwała trzy i pół godziny, żadna z zaproszonych stron nie wyraziła poparcia dla omawianego rozwiaązania - czytamy w apelu skierowanym 10 grudnia przez ww. organizacje do ministra zdrowia.

PAP - Katarzyna Lechowicz-Dyl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum