• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej skierowany do komisji. Posłowie pytają o sprawozdanie z pilotażu

Autor: Iwona Bączek • Źródło: Rynek Zdrowia25 stycznia 2023 15:22

W środę (25 stycznia) odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu Ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Sejm skierował projekt do Komisji Zdrowia, która zajmie się nim jeszcze tego samego dnia.

Projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej skierowany do komisji. Posłowie pytają o sprawozdanie z pilotażu
Minister Niedzielski przedstawiał w Sejmie projekt ustawy o KSO Fot. Radek Pietruszka/PAP
  • W środę (25 stycznia) odbyło się w Sejmie pierwsze czytanie projektu Ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Sejm skierował projekt do Komisji Zdrowia, która zajmie się nim jeszcze w środę
  • Ustawa o KSO ma usankcjonować doświadczenia wynikające z pilotażu Sieci w czterech województwach - mówił Adam Niedzielski
  • Pierwszym krokiem będzie powołanie specjalistycznych ośrodków leczenia onkologicznego na trzech poziomach. Przynależność do nich będzie zależała od stopnia kompleksowości świadczonych usług - wskazywał
  • W projekcie zapisany jest brak możliwości realizowania usług onkologicznych poza Siecią - zaznaczył
  • Leczenie w placówkach „sieciowych” będzie się odbywało według standardów ustalanych na podstawie rekomendacji towarzystw naukowych - podkreślił
  • Powołane zostaną dwa rodzaje ośrodków monitorujących: na poziomie krajowym (Narodowy Instytut Onkologii) oraz na poziomie każdego województwa. Będą się one zajmowały mierzeniem i analizowaniem efektów leczenia onkologicznego w placówkach, które nadzorują - przypomniał
  • Zmianą najbardziej odczuwalną z perspektywy pacjenta będzie koordynator opieki onkologicznej - ocenił

Nowy model opieki onkologicznej. "Musimy być gotowi na rosnące liczbę zachorowań"

Jak mówił podczas posiedzenia Sejmu minister zdrowia Adam Niedzielski
Krajowa Sieć Onkologiczna zmieni model opieki onkologicznej na nowoczesny - taki, jaki funkcjonuje w najlepszych ośrodkach na świecie.

- Ustawa o KSO odpowiada na rosnącą liczbę zachorowań na nowotwory. Obecnie mamy ich ok. 150 tys. rocznie, a nasze społeczeństwo się starzeje, co oznacza, że problem będzie narastał. Prognozuje się, że koniec kolejnej dekady zachorowań będzie o 30 proc. więcej. Musimy być na to gotowi - przypomniał.

Jak zauważył, ustawa o KSO ma usankcjonować doświadczenia wynikające z pilotażu Sieci w czterech województwach. Pilotaż, który trwa już ponad trzy lata. Doprowadził do wypracowania rozwiązań i ich przetestowania, może być więc podstawą definiowania projektowanego systemu.

Specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego na trzech poziomach

Minister wyjaśniał, że pierwszym krokiem w tym kierunku będzie powołanie specjalistycznych ośrodków leczenia onkologicznego na trzech poziomach. Przynależność do nich będzie zależała od stopnia kompleksowości świadczonych usług, przy czym najbardziej skomplikowane procedury mają być realizowane w ośrodkach o najwyższym stopniu referencyjności. Weryfikacja, czy ośrodki spełniają kryteria przynależności do określonego poziomu, będzie prowadzona regularnie.

- W projekcie zapisany jest brak możliwości realizowania usług onkologicznych poza Siecią, co oznacza, że nie będą możliwe sytuacje, że leczeniem pacjentów z nowotworami będą zajmowały się ośrodki mające np. 2-3 takich chorych miesięcznie - zaznaczył Niedzielski.

"Ważny aspekt Sieci wiąże się z jakością"

Dodał, że leczenie w placówkach „sieciowych” będzie się odbywało według standardów ustalanych na podstawie rekomendacji towarzystw naukowych - w tej sprawie podpisane zostało porozumienie z amerykańską NCCN.

- Zmianą najbardziej odczuwalną z perspektywy pacjenta będzie koordynator opieki onkologicznej dla każdego chorego, na każdym etapie postępowania, który będzie umawiał badania i wizyty i pilnował kalendarza. Poruszanie się pacjenta po systemie ułatwi także ogólnopolska infolinia. Z Siecią wiąże się też badanie satysfakcji pacjenta - ankietę opracowaliśmy wspólnie z organizacjami pacjenckimi - wymieniał.

Wskazywał, że ważna zmiana dotyczy konsylium. W Sieci na każdym konsylium, niezależnie od poziomu referencyjnego ośrodka, w którym będzie się odbywało, będzie musiał być obecny przedstawiciel placówki o najwyższym stopniu referencyjności.

- Należy podkreślić aspekt związany z jakością. Powołane zostaną dwa rodzaje ośrodków monitorujących: na poziomie krajowym (Narodowy Instytut Onkologii) oraz na poziomie każdego województwa. Będą się one zajmowały mierzeniem i analizowaniem efektów leczenia onkologicznego w placówkach, które nadzorują. Będą prosiły o wyjaśnienia, wskazywały dobre praktyki, dostosowywały programy szkoleń - wyjaśnił.

- Bardzo duży nacisk kładziemy również na dane i ich jakość. Jeśli dane z jakiegoś ośrodka nie będą dostarczane, dopuszczamy możliwość nierozliczania świadczeń. Takie działanie ma mieć charakter dyscyplinujący - podkreślił minister zdrowia.

"Krajowa Sieć Onkologiczna może okazać się listą pobożnych życzeń"

Tomasz Latos w imieniu Klubu PiS poparł rozwiązania zawarte w projekcie ustawy o KSO. Jak przekonywał, referencyjność poziomów i ich koordynacja to coś oczekiwanego od dawna. Jeśli połączy się to z ustawą o jakości, możemy doczekać się przełomu w leczeniu pacjentów onkologicznych.

- KSO może okazać się listą pobożnych życzeń, bo mamy tylko 2 tys. onkologów - to jeden z najgorszych wyników w Europie. Ustawodawca zakłada też, że wszystkie województwa mają podobne zasoby infrastrukturalne i kadrowe. A tak przecież nie jest - mówił Jerzy Hardie-Douglas (KO).

- Projekt ustawy centralizuje leczenie onkologiczne. Pytanie, czy podmioty lecznicze, które trafią do Sieci, a które są w tej chwili nadmiernie obciążone ogromną liczbą chorych, będą w stanie przejąć tysiące pacjentów od tych, które w Sieci się nie znajdą? Ponadto nadal czekamy na wyniki pilotażu KSO.
Projekt ustawy o KSO w proponowanej wersji jest niewykonalną koncepcją i okłamywaniem Polaków - ocenił.

Nie ma sprawozdania z pilotażu "Kupujemy kota w worku"

- Nie ma sprawozdania z pilotażu, a my debatujemy nad projektem ustawy. To  nieuczciwe - alarmował Zdzisław Wolski (Lewica).

Tego samego zdania była Katarzyna Lubnauer.

- Pilotaż jeszcze trwa, nie znamy jego efektów, ale mamy podejmować decyzję w sprawie Sieci. To jest kupowanie kota w worku. Nie wiadomo, czy pacjent będzie miał lepiej. Może mieć za to dalej - mówiła.

- Projekt ustawy o KSO jest jednym z kamieni milowych, jakie Polska musi spełnić, by otrzymać środki z KPO. Szkoda tylko, że o pacjentów onkologicznych w Polsce troszczy się Unia Europejska, a nie rząd PiS, które jest od siedmiu lat przy władzy - zauważył Jan Szopiński (Lewica)

- Pilotaż KSO nie dał nam odpowiedzi na pytanie, czy Sieć będzie skuteczna. Nie przeprowadzono porównań z regionami, w których nie był realizowany. Nie wiemy też, czy ośrodki onkologiczne w mniejszych miejscowościach będą w stanie, infrastrukturalnie i kadrowo, podołać założeniom Sieci - mówiła Joanna Senyszn (PPS).

- Ogólnopolska infolinia, konsylia, standardy diagnostyki i leczenia - to wszystko już jest. Co w takim razie, poza koordynatorem leczenia onkologicznego, Sieć da nowego pacjentowi? - pytała Elżbieta Gelert (KO).

"Wnioski z pilotażu zmaterializowały się w projekcie"

Adam Niedzielski przypomniał, że raport z pilotażu powstał na potrzeby ministra zdrowia, ale część informacji zostanie przekazana posłom na Komisji Zdrowia w środę, a następnie opublikowany zostanie wyciąg z raportu. Nastąpi to pod koniec tygodnia lub na początku następnego.

- Wnioski z pilotażu zmaterializowały się w projekcie, przy czym warto wyjaśnić, że trudno ocenić wartość wprowadzonych zmian, bo wcześniej nie były zbierane takie dane, jakie gromadzone są w ramach pilotażu - wskazywał.

Jak mówił, projekt ustawy o KSO budzi dyskusję nie tylko w Sejmie, ale także w środowisku onkologów, ale większa jego cześć opowiedziała się za Siecią.

- Projekt ustawy o Sieci był także konsultowany z organizacjami pacjenckimi, otrzymał też pozytywną opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego - dodał.

Poinformował, że w MZ powstało 8 projektów rozporządzeń, które będą aktami wykonawczymi do tej ustawy. Po jej uchwaleniu będą wdrażane w normalnym trybie legislacyjnym.
Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum