×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Samorządy szczepią przeciw HPV. Kiedy powszechny program szczepień i bezpłatna szczepionka?

Autor: MCD • Źródło: Rynek Zdrowia14 września 2022 15:30

W Mysłowicach rozpoczęła się kolejna edycja programu szczepień przeciwko wirusowi HPV wywołującemu raka szyjki macicy. W Szczecinie już blisko 4 tysiące dziewczynek zaszczepiło się bezpłatnymi preparatami. Od przyszłego roku szczepionki będą bezpłatne, choć nadal nieobowiązkowe.

Samorządy szczepią przeciw HPV. Kiedy powszechny program szczepień i bezpłatna szczepionka?
Od 2023 roku szczepionki przeciw wirusowi HPV będą bezpłatne Fot. Andrzej Grygiel/PAP
  • Obecnie w Polsce szczepionki przeciw HPV nie są powszechnie dostępne. Od dwóch lat objęte są 50-proc. refundacją, wiele samorządów finansuje też programy profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) 
  • W Mysłowicach w woj. śląskim rozpoczęła się właśnie kolejna edycja programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi. Skierowany jest do młodzieży z rocznika 2008
  • Od przyszłego roku preparaty przeciw HPV mają być w pełni refundowane. Ministerstwo Zdrowia pracuje nad włączeniem ich do kalendarza szczepień jako szczepionki bezpłatnej, choć nadal nieobowiązkowej

Samorządy szczepią przeciw HPV. Od nowego roku będzie powszechny program szczepień 

Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało powrót do swoich planów w zakresie profilaktyki onkologicznej. Narodowa Strategia Onkologiczna przewiduje refundację szczepionek przeciw HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego, który zwiększa ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy i inne nowotwory okolic narządów płciowych. 

Preparaty miały być bezpłatne już od 2021 roku. Obecnie objęte są jednak tylko 50-proc. refundacją. Wiele samorządów finansuje od lat programy profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) skierowane do młodzieży z konkretnych roczników. 

W Mysłowicach w woj. śląskim rozpoczęła się właśnie kolejna edycja programu bezpłatnych szczepień przeciwko wirusowi. Skierowany jest do młodzieży z rocznika 2008. Obejmuje cykl spotkań edukacyjnych z rodzicami nastolatków w 11 szkołach i same szczepienia. Program przewiduje zaszczepienie 145 dziewczynek dwoma dawkami preparatu przeciw wirusowi. 

W Szczecinie już blisko 4 tysiące dziewczynek z całego województwa zachodniopomorskiego zaszczepiło się bezpłatnymi preparatami. Program skierowany jest do dziewczynek z roczników: 2008 lub 2009 i 2010. Do połowy przyszłego roku planuje się tam zaszczepić 5 427 nastolatek. 

W całej Polsce blisko 120 samorządów prowadzi programy profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego dla młodzieży. Powszechnego programu wciąż brak, choć jak zapewnił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu wiceminister Waldemar Kraska, prace nad wprowadzeniem 100 proc. refundacji szczepień przeciwko HPV są zaawansowane. 

- Chcemy, żeby szczepionka przeciw HPV była refundowana od nowego roku. Będziemy zachęcali do szczepień - zapowiedział.

Szczepienia przeciw HPV. "Konieczna jest ogromna kampania informacyjna"

Rak szyjki macicy jest drugim najczęściej występującym rakiem, który dotyka młode kobiety na całym świecie. W Polsce zapada na ten typ nowotworu ponad 3 600 kobiet rocznie, z czego umiera około 2 000 i jest to jeden z najwyższych wskaźników umieralności w Europie. 

- Powszechna szczepionka przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców od 9. roku życia spowodowałaby, że w ciągu 2-3 dekad nie mielibyśmy zachorowań na raka szyjki macicy - przekonywała prof. Joanna Didkowska, kierownik Zakładu Epidemiologii i Prewencji Pierwotnej Nowotworów oraz Krajowego Rejestru Nowotworów  Narodowego Instytutu Onkologii podczas debaty „Nowotwory ginekologiczne – czas działać".

Jak jednak zaznaczyła, konieczne jest równoczesne przeprowadzenie ogromnej kampanii informacyjnej, która pozwoliłaby społeczeństwu zrozumieć, że szczepionka przeciw HPV jest skuteczna i bezpieczna.



 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum